330 milyonluk kargo tuzağında ‘eski ortak’ kuşkusu

Kargocu kılığındaki bireylerle imzası alınarak 19 milyon euro (330 milyon lira) dolandırılmaya çalışılan İzmirli vergi rekortmeni Seylan Yaz’ın sözü ortaya çıktı.

Sabah gazetesinin haberine nazaran Yaz, kendisine tuzak kuran isimlerle ilgili de kimi bilgileri soruşturma makamlarıyla paylaştı ve eski ortağı Şahin Yüksek’i işaret etti.

2011 yılı ve öncesinde alacaklı olduğu Şahin, Abbas, Ceylan, Mahmut ve Ayhan Yüksek isimli bireylerin birtakım gayrimenkullerine ipotek koydurduğunu lisana getiren Yaz, “Şahıslar senetleri ödemedi. Buna karşın benden ipoteğin kaldırılmasını istediler. 2018’den itibaren bu baskılar arttı. Bu evrede ipotekli gayrimenkullerin satışına ait süreçler devam ediyordu. Kimseye borcum olmadığı üzere kimseye senet vermedim. Kargocu kılığında imzamın alınması olayını alacaklı olduğum bu bireyler gerçekleştirmiş olabilir. Şikayetçiyim” dedi.

ŞAHİN YÜKSEK: SENETTEN HABERİM YOK

Savcılığın 6 kuşkulu hakkında hazırladığı iddianamede Yaz’ın işaret ettiği eski ortağı Şahin Yüksek’in sözü de yer aldı. Yüksek, 2006’da Romanya’da yaş zerzevat ve meyve ticareti yaptığını, Seylan Yaz’la ortak arkadaşları Hasan Ayabaktı vasıtasıyla tanışıp ortak iş yapmaya başladıklarını aktardı. Yüksek, “Anlaşmamıza nazaran Yaz, sermaye takviyesi verecek ben ise başka işlerle ilgilenecektim. Yaz, bu süreçte bana ölçüsünü hatırlamadığım paralar gönderdi. Yaşadığımız uyuşmazlıklar nedeniyle 2010’da paydaşlığımız bitti. Seylan Yaz, yaklaşık 6.7 milyon euro gönderdi. Ben de ona 10 milyon euroluk senetler verdim. İştirak bitince Seylan Yaz 2013 yılı civarında hakkımda icra takipleri başlattı. 19 milyon euroluk senetten haberim yok” tabirini kullandı.

BORÇTAN KURTULMAK İSTEDİ

Savcılık hazırladığı iddianamesinde Şahin Yüksek ve Coşkun Gülen’in de ortalarında bulunduğu 6 şüphelinin Yaz’ın imzasını elde ederek uydurma senet oluşturdukları, senedi icraya verip Yüksek’in borçtan kurtulması ve Seylan Yaz’dan menfaat temin edilmesi amaçlanarak dolandırıcılık teşebbüsünde bulunulduğu aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.