AKP’li Kaynarca: Türkiye, palavra haber dezenformasyonun en ağır olduğu ülke pozisyonunda

AKP Genel Merkez Medya Tanıtım Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, “Türkiye, palavra haber dezenformasyonun en ağır olduğu ülke pozisyonunda. Diğerinin özgürlüğü kelam konusu olunca sınırsız basın özgürlüğü olamaz. Bir bıçak katilin elinde can yakar, doktorun elinde can kurtarır” dedi.

Tülay Kaynarca, Avcılar Öğretmenevi’nde bu sabah gazetecilerle bir ortaya geldi. Kaynarca, ‘İnternet yasası’ düzenlemesiyle ilgili konuştu.

Soruları yanıtlayan Tülay Kaynarca, hazırlıkları süren yasal düzenleme ile internette habercilik yapanların gazetecilik mesleğini kapsayan 212 sayılı yasa kapsamına alınacağını ve Basın İlan Kurumu’ndan maddi takviye alabileceklerini anlattı.

Kaynarca, toplumsal medya şirketlerine toplumsal medyada hakarete uğrayan kişinin hakkını hukuksal olarak savunabileceği sorumluluklar getirileceğini vurgularken şöyle dedi:

* “Türkiye, palavra haber dezenformasyonun en ağır olduğu ülke pozisyonunda. Bu düzenlemede göz önüne alınan en kıymetli bahis. Bunu bilerek yapmış olmak ve bunu uydurma hesaplarla yayma çabası.

* Yasal düzenleme ile palavra habere bir cezai müeyyide artırılıyorsa da bunun altyapısı değerli. Kamu menfaatini etkileyecek, terör ile temaslı olanlara cezai müeyyideler getiriliyor.”

“BAŞKASININ ÖZGÜRLÜĞÜ KELAM KONUSU OLDUĞUNDA SINIRSIZ OLAMAZ”

AKP’li Tülay Kaynarca, günümüzde toplumsal medya mecralarının büyük değişkenlik gösterdiğini ortaya çıkan ‘vatandaş gazeteciliğinin’ bitirilemeyeceğini belirterek şunları söyledi:

* “Bir bakıyorsunuz yangın çıkıyor vatandaş cep telefonu ile yayın yapıyor onu izliyorsunuz. Günümüzde toplumsal mecra ve toplumsal medya değişti, insanların bakış açısı değişti. Tahminen eline gazete almayan onun kokusunu hiç koklamayan bir gençlik var.

* Kurul içerisinde meslek örgütleri ve muhalefetin teklifleri bile değişiklikler öngörüldü. Diğerinin özgürlüğü kelam konusu olduğunda sınırsız olamaz.

* Bir bıçak katilin elinde can yakar, tabibin elinde can kurtarır. Bu kadar kamuoyunu etkileyen bir meslekte müeyyideler olmalı. Türkiye’de yapılabilecek çok şey var.” DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.