Almanya Başbakanı Scholz’den Ukrayna çıkışı: Rusya bu savaşı kazanmamalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclise (Bundestag) hitap ederek açıklamalarda bulundu.

Şubat ayından bu yana Ukrayna’da devam eden savaşı AB’nin tarihindeki en büyük kriz olarak tanımlayan Başbakan Scholz, Ukrayna’da yaşananları ‘tarihte bir dönüm noktası’ olarak nitelendirdi. Almanya Başbakanı, AB ülkelerinin başka krizlerde olduğu üzere bu krizi de dayanışmayla karşıladıklarını vurguladı.

“RUSYA BU SAVAŞI KAZANMAMALI”

Ukrayna’da devam eden savaştan Ukrayna’nın galip ayrılmasını beklediklerini duyuran Scholz, “Dışarıdan gelen baskı ne kadar büyük olursa Avrupa Birliği olarak o kadar güç birliği yapar ve birlikte hareket ederiz. Hepimiz bir maksadı paylaşıyoruz, Rusya bu savaşı kazanmamalı, Ukrayna galip gelmeli” diye konuştu.

“UKRAYNA’NIN YARDIMA MUHTAÇLIĞI VAR”

Almanya’nın Ukrayna’yı ağır silahlarla desteklediğini ve Ukraynalı mültecileri kabul ettiğini kaydeden Scholz , “Acımasızca hücuma uğrayan bir ülkenin kendini savunmak için yardıma gereksinimi var ve bunu yapmak tansiyonu tırmandırma olarak adlandırılamaz” dedi.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA SAYESİNDE NATO DAHA DA GÜÇLENECEK”

İki İskandinav ülkesi Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya yaptığı üyelik başvurusunu kıymetlendiren Scholz, kelam konusu iki ülke ile bir arada NATO’nun daha da güçleneceğini belirterek şunları söyledi:

“İsveç ve Finlandiya’daki dostlar, en içten biçimde güzel geldiniz, sizinle birlikte NATO daha da güçlenecek ve Avrupa daha da inançlı hale gelecektir. AB ve ortaklarının katkılarıyla finanse edilen bir dayanışma fonunun temelini atmaya başlamalıyız. Bu biçimde Ukraynalıların yıkımı temizlemelerine ve yine inşa etmelerine yardımcı olacağız”

“UKRAYNA’NIN AB’YE ÜYELİĞİNİN HIZLANDIRILMASI ÜYELİK BEKLEYEN BALKAN ÜLKELERİNE HAKSIZLIK OLUR”

Scholz, Ukrayna’nın AB’ye katılma talebinde bulunurken uzun vadeli dayanağa muhtaçlığı olduğunu da belirtti. Almanya Başbakanı ayrıyeten Ukrayna’nın AB üyeliği konusunda “kısa yol” olamayacağını kaydederek Kiev için bir istisna uygulanmasının üyelik bekleyen Batı Balkan ülkelerine de haksızlık olacağına dikkat çekti.

“Üyelik süreci birkaç ay yahut yıl sorunu değil” diyen Scholz, tekrar de AB’nin Kiev’e yardım etmek için “hızlı ve pragmatik” bir yol bulması gerektiğini söz etti.

“İKLİM AMAÇLARIMIZA BİRLİKTE ULAŞMAK İSTİYORUZ”

Avrupa’nın güç krizine de değinen Başbakan Scholz, “Amacımız açık, Avrupa’nın güç konusundaki egemenliğini artırmak ve iklim amaçlarımıza birlikte ulaşmak istiyoruz” diye konuştu.

“DÜNYA GENELİNDE OLAYLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE İNANCIM TAMD”

Scholz açıklamalarını şu halde noktaladı

“Güçlü bir ülkeyiz, güçlü ortaklarımız ve güçlü ittifaklarımız olduğu için burada, Avrupa’da ve dünya genelinde olayların üstesinden geleceğimize inancım tamdır. Lakin tıpkı vakitte neyi savunduğumuzu biliyoruz, barış, özgürlük ve hukukun üstünlüğü”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.