Antalya’da turizm hareketlenmeye başladı: 45 bin kişiyi buluyor

Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı son bir aydır hafta içi günlük 25 ila 30 bin, hafta sonu ise 40 ila 45 bin düzeyinde seyrediyor.

Güneş, kum ve kıyılarının yanı sıra tarihi, tabiatı ve kültürel kıymetleriyle dünyanın dört bir yanından turist çeken Antalya’da, dönem süratli başladı. Ramazan Bayramı’nda neredeyse tüm otellerin dolu olduğu kentte, bu yıl düzgün bir dönem geçmesi bekleniyor.

BEKLENTİ YÜKSEK

Antalya Valisi Ersin Yazıcı,yaptığı açıklamada Antalya’nın yaz dönemine hazır olduğunu belirtti. Kentte yoğunluğun başladığını lisana getiren Yazıcı, bu yılki turist sayısı ve gelir noktasında beklentilerin yüksek olduğunu kaydetti.

Rusya-Ukrayna savaşına karşın kentteki turizm hareketliliğinin hem Antalyalıları hem de bölümü sevindirdiğini söyleyen Yazıcı, “Yaklaşık bir aydır günlük 25 bin ile 30 bin ortasında yabancı turist girişimiz var, hafta sonları bunun günde 40 bin, 45 bine kadar çıktığı oluyor. Bu dönemde devam ediyor dedi.

Antalya’nın 2019’da yaklaşık 15 milyon 600 bin, geçen yıl ise 9 milyon 94 bin yabancı konuk ağırladığını anımsatan Yazıcı, “Bu yıl Rusya ve Ukrayna ortasındaki tatsız olay olmasaydı beklenti 2019’un sayılarını geçmekti, geçen yılı kesinlikle geçeriz, 2019’un sayılarına da yaklaşabiliriz” diye konuştu.

RUSYA AÇIK ORTA ÖNDE

Vali Yazıcı, bu yıl kente gelen turistlerin milliyetlerinde de değişiklik yaşandığını kaydetti.

Kente turist gönderen ülkeler sıralamasında geçen yıl Rusya’nın açık orta önde olduğunu, Ukraynalı turistlerin ise ikinci sırada yer aldığını anımsatan Yazıcı, Almanya, Polonya ve İngiltere’nin ise birinci 5’te bulunduğunu kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.