Artan besin fiyatları Doğu Avrupa’yı daha çok etkiliyor

Son vakitlerde besin fiyatlarında yaşanan artışların, Avrupa Birliği’nin (AB) doğusundaki ülkeler üzerinde daha büyük bir yük oluşturduğu bildirildi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi‘nin (Destatis), Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) datalarına dayanarak hazırladığı AB besin fiyatları karşılaştırması sonuçları açıklandı. Buna nazaran, Doğu Avrupalılar aslında gelirlerinin büyük bir kısmını besine harcamak zorunda kaldıkları için fiyat artışlarından daha fazla etkileniyor.

Litvanya‘da besin fiyatları nisanda bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 22,1 daha yüksek olurken, bu ülkeyi yüzde 21 ile Bulgaristan izledi. Nisanda besin fiyatlarındaki artış Letonya‘da yüzde 17,7 ve Macaristan‘da yüzde 17,3 ile AB ortalaması olan yüzde 8,9‘un hayli üzerinde gerçekleşti.

Almanya‘da tüketiciler, yiyecek ve içecek için nisanda ortalama yüzde 8,5 daha fazla harcamak zorunda kalırken, İrlanda‘da ise fiyatlar yüzde 3,6 arttı. Romanya‘da bir hane besin için gelirinin yüzde 28,3‘ünü harcamak zorunda kalırken, kelam konusu oran Almanya’da tedarikçiler ortasında rekabet olduğu için yüzde 11,1 olarak gerçekleşti.

AB’de yemeklik katı ve sıvı yağlar kümesinde yer alan eserlerin fiyatı nisanda bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran ortalama yüzde 23 arttı. Kelam konusu kümede yer alan eserlerdeki fiyat artışı İspanya’da yüzde 48,4, Portekiz’de yüzde 43,8, Bulgaristan’da yüzde 43,6 ve Almanya’da yüzde 27 oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.