Bakan Bozdağ: Dünyaya örnek olacak bir hukuk sigortası sistemini hayata geçireceğiz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsimli Yıl Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türel Himaye Sigortası’yla ilgili oluşturulan Bilim Kurulu’nun birinci toplantısına başkanlık etti. Komiteye, üniversitelerden akademisyenler, Yargıtay üyeleri, sigorta şirketlerinin temsilcileri, Türkiye Barolar Birliği ve baroların temsilcileri, Adalet Bakanlığı uzmanları ve temsilciler katıldı. Komitesi kurmaktaki emellerinin vatandaşların adalete erişiminin kolaylaştırılması ve türel süreçlerde himayenin, takviyenin her daim vatandaşların yanında olması, vatandaşların hak arama süreçlerinde elinin güçlendirilmesi olduğunu lisana getiren Bozdağ, “Ayrıca yargılama süreçlerinin kısaltılmasına da bunun kıymetli katkıda bulunacağına inandığımızı buradan söz etmek isterim. Bunun yanında kararların isabetinde de büyük bir katkı sağlayacaktır. Zira yargılama süreçlerinde, soruşturma süreçlerinde, öbür hukuksal süreçlerde hukuksal dayanak, avukat yardımı pek çok sürecin adap ve kanunlara uygun hakikat bir biçimde yapılmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye’de temelinde 1995 yılından beri var olan ‘Hukuki Müdafaa Sigortası’ dediğimiz sigorta çok dar bir alanda uygulanmakta. Ancak bu uygulanan alanı neredeyse kimse bilmemekte dersek işi abartmış olmayız. Adeta var olan lakin meyyit olan bir alanı konuşuyoruz. Önümüzdeki periyotta, var olan lakin uygulaması az olan bu alanı uygulamaya taşımak ve kapsamı genişletmek, yeni bir hukuk sigortası sistemini ülkemize kazandırmak istiyoruz. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde ‘hukuk sigortası’ dediğimiz tüzel himaye sigortası uygulamaları bulunmaktadır. Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de, Hollanda’da ve değişik ülkelerde bunun başarılı bir halde uygulandığını görüyoruz. Temelinde gelişmiş ve demokratik standartları yüksek ülkelerin çabucak hemen hepsinde bu sigorta sisteminin uygulandığını görüyoruz” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin gelişmiş bir ülke, demokratik standartları yükseltilmiş bir ülke, hukuk devleti anlayışı tahkim edilmiş bir ülke olduğuna dikkat çeken Bozdağ, “Dünyanın saygın ve örnek ülkelerinden birisi. 1995’ten beri uygulanan türel himaye sigortasını yine ihya etmek, temelinde Türkiye’nin dünyaya örnek bir uygulamayı hayata geçirmek için attığı tarihi bir adım olarak görüyorum. Yani kurulumuzun değerli lideri ve üyelerine güvendiğimi buradan söz etmek istiyorum. Eminim ki hem Türkiye’mizin deneyimini hem teorisini hem dünyanın bu husustaki birikim ve deneyimini inceleyerek Türkiye’de bir birincisi dünyaya da örnek olacak bir sigorta sistemini hayata geçireceklerdir” diye konuştu.

VATANDAŞ, GÖRÜŞ VE TEKLİFLERİNİ İLETEBİLECEK

Bakan Bozdağ, kurul üyelerinin gerek hükümetten gerek de bakanlıklardan her türlü takviyesi alabileceklerini belirterek, kelamlarına şöyle devam etti:

“Ben buradan vatandaşlarımıza da bir davette bulunmak istiyorum, Bilim Komitemizin bu çalışmalarına katkı vermek isteyen; önerisi, görüşü olan her bir vatandaşımızı Bilim Komitemizin oluşturacağı siteye iletmelerini istirham ediyorum. Zira bu mevzuda vatandaşlarımızın da görüşleri son derece ehemmiyet arz ediyor. Fikri olan, çalışması olan, önerisi olan herkes kurula görüşlerini iletebilirler. Adalet Bakanlığı bu haberleşme adresini önümüzdeki günlerde yayınlayacak. Bu adresten bütün vatandaşlarımız görüşlerini buraya iletebilirler. Bu görüşleri de ayrıyeten değerlendirilecektir. Şimdiden çalışmaların güzel olmasını diliyorum. Kurul üyelerimize muvaffakiyetler diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.