Bakan Soylu: Doğal afet riskimiz yükseldi

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), tarafından ‘Sel- taşkın tematik tatbikatı’ düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da izlediği tatbikatta muhtemel sel ve taşkınlarda kriz merkezi oluşturuldu. Tatbikatta birinci sefer denenen teknik sistemler ve alanlar tanıtılırken, kurtarma senaryolarına denizden, karadan ve havadan dayanak verildi. Tatbikatta Fol Deresi’ne düşen bir araç içerisinden arama-kurtarma çalışması yapılırken, binada mahsur kalanlar da kurulan teleferik sistemi ile inançlı alana indirildi. Helikopterlerin de havadan dayanak verdiği tatbikatta, 300 araçla, 1400 işçi vazife aldı.

‘TÜRKİYE BİR AFET BÖLGESİDİR’

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2022 yılını zelzele tatbikat yılı olarak ilan ettiklerini ve farklı temadaki birçok kıymetli tatbikata da katılmaya çalıştığını söyledi. “Burada taşkın tatbikatı yapıyoruz ve bu sel ve taşkın tatbikatı çerçevesinde burada arama kurtarmadan barınma ve toplama merkezlerine intikale kadar birçok tatbikatımızı gerçekleştiriyoruz” diyen Bakan Soylu, şunları söyledi:

“1400 işçi, hava ve deniz araçları olmak üzere 300 araçla bu tatbikatı yapıyoruz. Burada kıyı güvenlik helikopterlerimiz var. Birçok üniteyle ortak tatbikat yapıyoruz. Türkiye bir afet bölgesidir. Bunu ısrarla söylemeye çalışıyorum. Bizde zelzele, sel, taşkın, kaya düşmesi, çığ, orman yangınları, sanayi ve sanayi kazaları bütün bunlarla karşılaşabileceğimiz bir afetler zincirine muhatap olabiliriz. Bunlarla da son iki yılda Elazığ’da, Malatya’da başlayan, Giresun Dereli’de, Rize’de ve akabinde Artvin’de Arhavi’de devam eden, akabinde İzmir sarsıntısı, Van Başkale’de devam eden ve tekrar akabinde tıpkı biçimde Muğla ve Antalya’daki orman yangınlarıyla devam eden ve yeniden Kastamonu, Sinop ve Bartın’da devam eden birçok farklı afeti de peşi sıra yaşamış bir ülkeyiz. Daha dün Ağrı’da bu gece sabaha karşı da Kars’ta merkezde bir köyde yeniden bir sel afeti ile karşı karşıya kaldık. İkisi çocuk olmak üzere üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Artık aldığımız önlemler var. Buna ilişkin de attığımız adımlar var buna ilişkin de sonuçlar var”

’50 MİLYON ŞAHSA EĞİTİM VERİLDİ’

2025 yılında bitmesi gereken Vilayet Risk Afet Azaltma Planlarını 2021 sonu itibariyle bitirdiklerini açıklayan Bakan Soylu, “Bu ne demektir? Her ilin kendine ilişkin riski o ilin üniversiteden, valilikten, bütün kurum ve kuruluşlardan, belediyelerden, paydaşlarıyla bir arada tekrar değerlendirilmiş ve Türkiye afet risk azaltma planı gerçekleştirilmiştir. Yeniden biz 2021 yılını afet eğitim yılı olarak ilan ettik. Geçen yıl burada şu anda 500 bini aşkın şahsa bir vesile ile dokunmuş eğitim bilgisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye’de bu sayı 50 milyonu aşmıştır. Yani yalnızca gerçek afetlerle kalmıyoruz. Afet öncesi, afet anı ve afet sonrası tedbir, müdahale ve uygunlaştırmayı yapmak konusunda da afetin gereklerini yerine getirebilmek için Türkiye bütün kuruluşları ile birlikte bir çabayı de ortaya koymaktadır. Kurumlarımızın entegrasyonunu anlayabilmek, vatandaşlarımıza afet ile karşı karşıya kaldığımızda ne yapabiliriz bilgisini bir vesile ile verebilmek için de bunu sağlıyoruz” dedi.

‘TATBİKATIN BİRİNCİLERİ VAR’

Sel, taşkın tatbikatının kendine ilişkin özellikleri ve birincileri olduğuna dikkat çeken Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Sel, taşkın tehlikesi erken ihtar tatbikatı birinci kere yapılıyor. Burada bir erken ihtar sistemi koyduk. Bu erken ihtar sisteminde Meteoroloji ve DSİ ile birlikte onların ortaya koyacakları bir sistemle tüm vatandaşlarımıza belediye hoparlörlerinden, ilgili cami hoparlörlerinden, bir sistem olarak otomatik olarak iletilmektedir. İkaz ve alarm sistemi birinci defa burada kullanılmış yeni bir sistemdir. Hem alarm hem sesli ihtar sistemi bunlarda otomatik sistemlerdir. Yeniden bunun yanı sıra birinci kere bir sel tatbikatında haber alma yayma sistemi yani neyle karşı karşıya kaldığımız bütün paydaş kuruluşlara bilhassa DSİ ve Meteorolojiden aldığı bilgilerle AFAD’ın ortaya koyduğu bilgilendirme ile bir arada bütün sistemi haberdar ediyor. Yeniden burada birinci sefer kullanılan bir sistem daha var. Biliyorsunuz SMS olarak ileti atılabilir. Lakin birinci defa biz CMAS olarak ileti atıyoruz. yani hücresel bildiri attık ve bunu burada değerlendirdik. Yani CMAS iletisini değerlendirdik. Yeniden burada bunu Kağıthane’de yapmıştık, bizim e-AFAD uygulamamız var telefonlara indirilebildiğimiz. Bunu da burada deniyoruz. Orada mahsur kalmış bir kişinin 112 ‘ye e-AFAD üzerinden ulaşarak ona konumsal olarak nerede olduğunun bilinmesi ve ona gidecek sıhhat kuruluşlarımızın UMKE kuruluşlarımızın yardımlarıyla oluşabilecek süreci de burada tekrar deniyoruz. Birinci kezde dere kenarlarına ve yollara afetle alakalı yani selle alakalı bir riskle karşı karşıya kaldığında toplanma alanlarına nasıl gidilebileceğine yönelik yönlendirme tabelalarını ve levhalarını da burada bu AFAD’da ortaya koymuş oluyoruz.” 

‘DOĞAL AFET RİSKİ ARTTI’

Türkiye’de doğal afet riskinin arttığını kaydeden Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Küresel bir araştırmaya nazaran Türkiye’nin doğal afetlere maruz kalma riski ölçüldü. Bu risk Türkiye için 11, 81’den 12,57 ye yükseldi. Bizim doğal afetlerle karşı karşıya kalma riskimiz ülke olarak yükselmiştir.  İkincisi ise ülkelerin doğal afetlerin olumsuz tesirleri ile başa çıkma ve afet sonrasında ahenk sağlama kapasitelerini ölçen bir oran var.  Bu oran da güvenlik açığı olarak nitelendiriliyor. Bütün ülkelerin kendine ilişkin güvenlik açıkları var. Bizim güvenlik açığımız da 45.57’den 40.65’e düştü. Biz orta düzeyden düşük düzeye güvenlik açığı açısından düşmüş olduk. Bu ne demektir, yani bu tatbikatlar eğitimler şunu söyleyeyim son 2 yılda karşı karşıya kaldığımız afetler de şu anda 60 bin başvurulan, hasar alan, yıkılması gereken mesken tespit edildi ve bunların planlamaları yapıldı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile AFAD ve TOKi’nin ortaya koyduğu sistemle. Birlikte şu anda 47 bini tamamlandı ve teslim edildi. Buna dahil olmak üzere bu derelerde gördüğünüz dere kenarlarındaki uygunlaştırma çalışmaları yani ıslah çalışmaları da dahil olmak üzere, derelerin üstünde yapılan setler de dahil olmak üzere yeniden bunun yanı sıra kentsel dönüşümlerde dahil olmak üzere bütün bunları ölçtüler.  Türkiye biraz evvel söylediğim 45.57’den 40.65’e düştü. Yani güvenlik açığı orta düzeyden düşük düzey fakat doğal afet olma riski de düşük düzeyden orta düzey yani 11,81’den 12,57’ye çıkmış oldu. Birçok tatbikat yapacağız bu sene. Tematik tatbikatların birçoğuna katılmaya çalışacağız. Eylül ayında bir Türkiye tatbikatı yapacağız. Bu bilhassa zelzele ve afet olan ülkelerde Japonya dahil olmak üzere her yıl yapılan bir tatbikattır. Bu tatbikatta tüm ülkemize yönelik yapacağız ve bütün bunlarla ilgili de inşallah bu yılın sonuna kadar da 53 bin 402 tatbikatı tamamlamış olacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.