Bedeninizin verdiği bu 9 belirtiden bir kan pıhtısını tanıyabilirsiniz

Emboli olarak da bilinen kan pıhtısı, atardamar yahut damarı tıkayan jel gibisi bir kitledir. En yaygın kan pıhtısı tipi tromboembolizmdir. Bu, dolanımdaki diğer bir noktadan çıkmış bir kan pıhtısı tarafından bir kan damarının tıkanmasıdır. Kan pıhtıları yahut tromboembolizm her yıl İngiltere’de binlerce insanı öldürür. Sinyalleri erkenden fark edebilmek kıymetlidir. İşte kan pıhtısı durumunu yaşamanız durumunda bedeninizin size gönderdiği 9 sinyal…

1. Kalp çarpıntısı

Düzenli olarak kalp çarpıntısı mı yaşıyorsunuz? Bu bir emboli belirtisi olabilir. Akciğerlerinizdeki bir kan pıhtısı, akciğerlerinize oksijen tedarikinin sonlandırılmasına yahut hatta tıkanmasına neden olabilir. Kalbin bunu telafi etmesi gerekir, bu yüzden daha süratli, daha sert ve daha sistemsiz atmaya başlar.

2. Göğüste ağrı

Daha evvel akciğer embolisi yaşayan bireyler çoklukla bunun kalp krizi geçirmeye benzediğini söylerler. Bunun nedeni, kalp krizi ağrısının akciğer embolisi ile karşılaştırılabilir olmasıdır. Ortadaki fark, akciğer embolisi ağrısının güya bıçaklanıyormuşsunuz üzere hissetmesidir ve derin nefes aldığınızda ağrı daha da kötüleşir.3. Nefes darlığı

Akciğerlerdeki bir emboli de nefes almakta zorluk çekmenize neden olabilir. Üstte söylediğimiz üzere, bu kan pıhtısının oksijen kaynağı ile karışmasına neden olur. Bu semptom o kadar berbatlaşabilir ki bayılmak üzereymiş gibi hissedebilirsiniz.

4. Öksürük

Düzenli olarak öksürmek çoklukla soğuk algınlığı, grip, zatürre yahut larenjit ile bağlantılıdır. Fakat apansızın ortaya çıkan kuru bir öksürüğünüz var mı? O vakit bedeninizin sizi akciğer embolisi için uyarma biçimi olabilir. Sümüksü ve/veya kan kusuyorsanız, muhakkak tabibi aramanın vakti gelmiştir.

5. Ciltte renk değişikliği

Kolunuzda yahut bacağınızda apansız açıklanamayan kırmızı bir bölge mi oluştu? Bu, venöz trombozun bir belirtisi olabilir. Nokta sıcak ve yumuşak mı hissediyor? Bu, derinin altında bir kan pıhtısı olduğunu gösterebilir.6. Şişme

Ayak bileğiniz, kaval kemiğiniz yahut bileğiniz ansızın şişmeye başladığında, bu kol yahut bacağınızdaki venöz trombozu gösterebilir. Kan pıhtısı kan dolanımını bloke eder ve bu da kanın akıp gitmemesine neden olur. Kan pıhtının gerisinde kalır ve bu beden kısmının şişmesine neden olur.

7. Kollarda yahut bacaklarda ağrı

Kollarınızda yahut bacaklarınızda nispeten günahsız bir ağrı yahut kas krampı üzere görünebilir, lakin dikkatli olun. Yürümeye yahut esnemeye başladığınızda ağrı daha da kötüleşiyor mu? Durum buysa ve cildiniz de kırmızı ve şiş görünüyorsa, bedeninizde açık bir kan pıhtısı belirtisi var demektir.

8. Kusma

Ayrıca midenizde bir kan pıhtısı geliştirebilirsiniz. Buna bağırsak iskemisi de denir. Çok fazla mide bulantısı, mide ağrısı ve kusma mı yaşıyorsunuz? Bu, bağırsak iskemisinin bir belirtisi olabilir. Derhal hekiminizi ziyaret edin.

9. Vizyon

Bir kan pıhtısı da görüşünüzü etkileyebilir. Olağanda görme ile ilgili rastgele bir probleminiz yok fakat şu anda baş dönmesi ve istikrar sıkıntıları mı yaşıyorsunuz? Bu, gözünüze bağlı arterde bir kan pıhtısı olduğunun bir işareti olabilir. Yeniden, bu bahiste çabucak doktora gitmek çok değerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.