Bezos’un sipariş ettiği 500 milyon dolarlık mega yat ülkeyi karıştırdı

Dünyanın en varlıklı insanlarından biri olan Amazon’un kurucusu ABD’li iş insanı Jeff Bezos’un 70 metrelik mega yatı Hollanda’yı karıştırdı. Bezos’un yatının geçmesi için Rotterdam’da tarihi bir köprünün yıkılacağının açıklanmasının üzerine yansılar yükselirken, firma geri adım attı.

Dünyanın en güçlü iş insanları ortasında yer alan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 500 milyon dolarlık muhteşem yatı Hollanda’yı karıştırdı.

Hollanda merkezli bir özel yat üreticisi olan Oceanco, Rotterdam kentindeki, Bezos’un yatının Kuzey Denizi’ne ulaşmasına müsaade vermek için De Hef olarak bilinen Koningshaven Köprüsü’nün orta kısmını kaldıracaklarını açıklamıştı. Yaklaşık 70 metre uzunluğundaki yatın Rotterdam limanından çıkabilmesi için bu köprünün kaldırılması gerekliydi…

Kararın akabinde Hollanda halkı duruma reaksiyon gösterirken, ‘küresel eşitsizlik’ yapıldığı istikametinde tenkitler yayınlandı. Erasmus Üniversitesi Rotterdam’da tarih kısmı lideri Paul van de Laar, hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu kent milyarderlerin güzel vakit geçirmesini sağlamak için mi inşa edildi?” derken birçok kişi Hollandalı tarihçiye takviyesini açıkladı.

FİRMA GERİ ADIM ATTI

Olayın büyümesi ve yansıların yükselmesinin akabinde özel yat üreticisi olan Oceanco geri adım attı. Firma, Bezos’un yatının geçebilmesi için köprünün sökülmesiyle ilgili taleplerini geri çektiklerini açıkladı.

Hollandalı bir yetkili tarafından yazılan ve lokal idarelere ulaştırılan bir mektupta, gelecekte köprüyü kısmi olarak yıkma kararının yine gündeme gelebileceği ihtimali de göz gerisi edilmedi.

Öte yandan, toplumsal medyada Hollanda halkı, Bezos’un yatına yumurta saldırısı yapmakla tehdit etti. Hatta örgütlenmek isteyenler için Facebook’ta bir küme bile açıldı…

Jeff Bezos

BEZOS, PARA TEKLİF ETMİŞTİ

Bezos, daha evvel köprünün orta kısmının kaldırılması için ödeme yapmayı teklif etmişti.

Şu anda dünyanın en büyük ikinci teknesi olan yatın, modifikasyon yapılmadan “De Hef” köprüsünün altından geçmesi imkansız…

Şubat ayında Oceanco firması, 1878’den kalma ve en son 2017’de yenilenen köprünün süreksiz olarak kaldırılmasını istediğini duyurmuştu.

Yenileme projesini yöneten Marcel Walravens, RTV’ye gemiyi kısmen bitirip inşaatı öbür bir yerde tamamlamanın “pratik olmadığını” söyledi. Walravens,  “Bir yerde büyük bir iş yapıyorsanız, tüm aletlerinizi o yerde istersiniz. Aksi takdirde daima yerinizde kalıyorsunuz. Ekonomik açıdan ve istihdamın sürdürülmesi açısından belediye bunu çok kıymetli bir proje olarak görüyor. Rotterdam ayrıyeten Avrupa’nın denizcilik başşehri ilan edildi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.