Borsa haftaya rekorla başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 31,63 puan ve yüzde 0,98 bedel kazanarak 3.254,38 puan ile tarihi tepesini gördü.

Bankacılık endeksi yüzde 1,74 ve holding endeksi yüzde 1,41 artış kaydetti. Tüm bölüm endeksleri güne yükselişle başlarken, en çok kazandıran bankacılık oldu.

BIST 100 endeksi cuma günü yüzde 2,55 artarak 3.222,74 puan ile tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, haftalık bazda da yüzde 2,44 paha kazandı.

PİYASALAR YENİ HAFTAYA NEGATİF BAŞLADI

Analistler, Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz akışını süresiz durdurduğunu açıklamasının akabinde global piyasaların yeni haftaya negatif bir seyirle başladığını, Borsa İstanbul’un ise müspet ayrıştığını belirterek, bugün gözlerin yurt içinde açıklanacak enflasyon datalarına çevrildiğini söyledi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,27 artmasını bekliyor.

Bugün ayrıyeten yurt dışında Avrupa’da hizmet bölümü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) dataları ile Avro Bölgesi’nde perakende satışların takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.300 puanın direnç, 3.180 puanın dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.