Çavuşoğlu: İsrail ile diplomatik temsil seviyesi büyükelçi düzeyine çıkarılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile diplomatik temsil seviyesinin büyükelçi düzeyine çıkarılması için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu ile İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu konuşmasında İsrail ile bağları Büyükelçilik düzeyine çıkardıklarını lisana getirdi.

Lapid’i havalimanında Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran ve başka yetkililer karşıladı. Çavuşoğlu, 24-25 Mayıs’ta Filistin ve İsrail’i kapsayan 2 günlük ziyaret gerçekleştirmişti.

“ÜLKEMİZDE TERÖR ATAKLARINA HİÇBİR FORMDA MÜSAADE VERMEYİZ”

Görüşme sonrası basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, İstanbul’da İsrail vatandaşlarına yönelik suikast planı yapan İranlı çetenin çökertilmesine ait, “Bu tıp olayların ülkemizde yaşanmasına, ülkemiz içinde bu çeşit hesaplaşmalara, terör akınlarına hiçbir halde müsaade vermeyiz” dedi. Çavuşoğlu, “Güvenlik kurumlarımız yakın işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor” tabirlerini kullandı.

İSRAİL’DEN KKTC’YE 2 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI

Marmaris ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) yangınlara ait konuşan Çavuşoğlu, İsrail’in KKTC’ye iki söndürme uçağı göndereceğini açıkladı. Çavuşoğlu, “Türkiye’ye muhtaçlık var mı diye sordular. Orman Bakanlığımıza sorup döneceğiz ancak bu teklifleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Çavuşoğlu, İsrail’e taze meyve ihracatı için Tarım Bakanlıklarının temaslarını sürdürdüğünü belirtti.

Sivil havacılık alanındaki istişarelerin 4 Temmuz’da gerçekleştirileceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Denizcilik istişarelerine de en kısa vakitte başlamak istiyoruz” diye konuştu.

“İSRAİL, FİLİSTİN SIKINTISINDAKİ HASSASİYETİMİZİ PEK UYGUN HALDE BİLİYOR”

Görüşmede Filistin sıkıntısının gündemlerinde olduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Bu bahisteki beklentilerimizi ve hassasiyetimizi İsrail tarafı çok yeterli biçimde biliyor. Bilhassa iki devletli tahlil ve barış umutlarının ziyan görmemesi için herkesin dikkatli adım atması gerekiyor. Barış umutlarına ziyan verecek ek adımlardan kaçınılması gerektiğini söylüyoruz” açıklamasında bulundu.

LAPİD: TÜRK HÜKÜMETİNİN PROFESYONEL AKTİVİTESİNİ TEBRİK EDİYORUZ

Çavuşoğlu’nun akabinde konuşan İsrailli Bakan Lapid, İstanbul’a çökertilen çeteye ait, şu sözleri kullandı:

Geçtiğimiz hafta İsrail vatandaşlarının hayatı kurtarıldı. Bu da Türkiye’nin İsrail’le yapmış olduğu gerek diplomatik gerekse işbirliği sayesindedir. Türk istihbaratı çok yakın vakitte İstanbul’da bir İran komplosunu ortaya çıkardı. Biz Türk hükümetinin bu profesyonel ve koordine aktiviteleri için kendilerini tebrik ediyoruz. 

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.