Cep telefonunuza virüs bulaştığını nasıl anlarsınız?

Tüm bilgilerinizi, özel belgelerinizi sakladığınız akıllı telefonunuz ne kadar inançlı? Bu belirtiler, akıllı telefonunuza virüs bulaştığını ya da makus gayeli bir yazılımın sızdığının işareti olabilir.

Teknolojinin gelişmesiyle bir arada, akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmez aygıtları olması da kaçınılmaz oldu. Haliyle hakkımızdaki pek çok bilgiyi barındıran bu aygıtlara bilgisayar korsanları da ulaşmak için çeşitli yollar deniyorlar.

Kötü gayeli yazılımlar aracılığıyla bilgisayar korsanları evraklarınıza erişebilir, bilgilerinizi dolandırıcılık için kullanabilir. Hatta bilgilerinize eriştiklerinde sizin bu durumdan hiç haberiniz bile olmayabilir.

Birçok insan, akıllı telefonunu kullanırken art planda bir korsan yazılımın saldırısına uğradığından habersiz olabiliyor.

Peki telefonunuzun bir hücum altında olduğunu, aygıtınıza virüs bulaştığını nasıl anlarsınız?

1- AKILLI TELEFONUNUZ YAVAŞLADIYSA

Uygulamaların yüklenmesi beklenenden uzun sürüyorsa bu, hücuma uğradığınız manasına gelebilir. Ayrıyeten, uygulama hiçbir neden yokken çökerse de virüs habercisi olabilir.

2- ŞARJI ÇABUK BİTİYORSA

Akıllı telefonların şarjı vakitle çok daha süratli azalır ve pil ömürleri kısalır; lakin bu durum ansızın yaşanıyorsa, makus gayeli yazılımlara işaret edebilir.

Bunun nedeni, makûs gayeli yazılımın art planda gizlice hareket ederken daha fazla güç tüketmesi.

3- FATURALARIN ARTMASI

Eğer faturalarınızda artışlar yaşanıyorsa, bu bilgilerinize sızıldığını ve hatta artık maddi olarak size ziyan verdiğini gösterir.

4- AÇILIR PENCELERDEKİ ARTIŞ

Pop-up’lar web tarayıcılarında epey standart olsa da çok sık görünmeye başladıklarında, cep telefonunuza bir çeşit tehlikeli reklam yazılımı bulaştığı manasına gelebilir.

5- BİLİNMEYEN NUMARALARDAN GELEN ARAMALAR

Bilinmeyen numaralardan çok sayıda bildiri ve arama almak, telefonunuzun güvenliğinin ihlal edildiğinin kıymetli bir işareti olabilir.

6- ÇOK ISINMA

Aşırı ısınan bir akıllı telefon, eskidiği yahut Güneş’e çok fazla maruz kaldığı manasına geldiği üzere, berbat hedefli yazılımların çalışmaya başladığının da göstergesi olabilir.

TELEFONUNUZUN AKINA UĞRADIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Akıllı telefonunuza virüs bulaştığını yahut berbat maksatlı bir yazılımın eriştiğini düşünüyorsanız, yapılacak birinci şey; muteber bir virüs müdafaa uygulaması indirmek ve bir tarama yapmak.

Sorun devam ederse, son deva olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürerek sıfırlayabilirsiniz, fakat bundan evvel inançlı olduğundan eminseniz değerli belgelerinizi yedekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.