CHP: Bakanlık öğrenciye, ‘Kiralık mesken bulamıyorsanız satın alın’ diyor

ANKARA – Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal medya hesabından bir üniversite öğrencisinin tahsili sırasında TOKİ’den konut satın aldığını anlattığı bir görüntü yayınladı.

CHP Gençlik Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Gökçe Gökçen, Bakanlık tarafından yayınlanan görüntüye reaksiyon gösterdi, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bugün öğrenciye açıkça ‘kiralık mesken bulamıyorsanız konutu satın alın’ demektedir” tabirlerini kullandı.

‘HER VAKİT DAHA DA BERBAT BİR SÜRPRİZLE KARŞIMIZA ÇIKABİLİYORLAR’

Bakan Kurum’un, “Mehmet Ali kardeşimize bir kulak verin” tabirleriyle paylaştığı görüntüye ait açıklama yapan CHP’li Gökçen, “Gençlerin yurt bulamadığı, bin bir uğraşla kiralık mesken aradığı, konut bulamayıp okula gelememekten korktuğu bir periyotta ben de merak edip izledim. İktidarın şu hususta hakkını teslim etmek lazım: her vakit daha da makus bir sürprizle karşımıza çıkabiliyorlar” dedi.

Bakanlığın öğrencilere, “Kiralık konut bulamıyorsanız konutu satın alın” dediğini tabir eden Gökçen açıklamasını şu tabirlerle sürdürdü:

“Bu tam bir ‘ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ hadisesidir. Gençlerin otobüs bileti bulamadığı için memleketinde ailesini göremediği, dışarı çıkıp arkadaşlarıyla içeceği bir kahvenin bile hesabını yapmak zorunda olduğu, günde üç öğün yemenin lüks sayıldığı bir devirde aklımızla alay ediyorlar.20 yıldır yurt meselesini ısrarla çözmeyen anlayış, genç yoksulluğunu derinleştirmekte, gençleri şuurlu olarak tarikat ve cemaatlere muhtaç etmektedir. İktidarımızda gençlerin itimatla ve insanca şartlarda kalabileceği yurtları inşa edeceğiz. İktidarımızda TOKİ, bu çeşit halkla dalga geçen reklamlarla uğraşmak yerine yurt problemini çözecek. Bir yıl içinde 2 ya da 3 kişilik odaları olan, internet, sıcak su ve güvenlik sorunu olmayan yurtlar inşa edeceğiz.”

BAKAN KURUM NE DEDİ?

Gençlere görüntü ile seslenen Bakan Kurum, bir müddet sonra ise yeni bir paylaşım yaptı. 13 Eylül tarihini bekleyin diyen Bakan Kurum, toplumsal konut projesine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinde; Gençlerimize (Bu birinci defa olacak) Emeklilerimize Engellilerimize Şehit yakınları-gazilerimize özel kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşlarımız uygun fiyatlarla konut sahibi olabilecek. 13 Eylül’ü bekleyin.” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.