CHP İktisat Masası: İktidar IMF’ye gidebilir

ANKARA – CHP İktisat Masası, Ankara’da iktisat muhabirleriyle bir ortaya geldi. CHP İktisat Masası’nda bulunan Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Lider Yardımcıları Fethi Açıkel ve Lale Karabıyık, Milletvekilleri Abdülatif Şener, Bedri Serter, Çetin Osman Budak, Mehmet Akif Hamzaçebi, Mehmet Güzelmansur, Orhan Sarıbal, Özkan Yalım ve Turan Aydoğan gazetecilerle yapılan buluşmaya katıldı. CHP’li Öztrak, yaptığı sunumda, “2018 Temmuz’unda Türkiye fiilen ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçti. Kurumsal alt yapı büsbütün çöktü ve iktisat şarampole yuvarlandı” dedi.

Türkiye’nin risk priminin görülmemiş düzeylere çıktığını, Türkiye’nin Bolivya, Moğolistan, Ruanda üzere ülkelerle tıpkı ligde olduğunu belirten Öztrak, “2018’den 2022’ye tahvil faizleri en çok artan ülkeyiz. Parası en çok bedel kaybeden ülkeyiz. Bunun gerisindeki neden makûs idaredir. Yani dışarıdan gelen bir şey yok. Dışarıda da enflasyon var lakin bizimki kadar yüksek değil. Paramız pul edildi” sözlerini kullandı.

‘ÜÇ YENİYLE İKTİSAT DÜZELECEK’

“Üç yeniyle, dört sütun üzerine oturan sürdürülebilir kalkınma stratejisiyle” ekonomiyi düzelterek inşa edeceklerini belirten CHP’li Öztrak, ‘Yeni Kurumlar’, ‘Yeni Kurallar’ ve ‘Yeni Kadrolar’ı hayata geçireceklerini belirtti.

Ekonomik üretim için, eğitim siyasetlerinden kamu ve özel ortasında diyaloğa kadar çok sayıda adım atacaklarını belirten Öztrak, “Strateji ve Planlama Teşkilatı kurulacak. Zenginliğin hakça paylaşılmasına muhtaçlık var. Herkes beşere yaraşır işlere ulaşabilecek. Cinsiyet eşitliğini sağlayacağız. Kimse dışlanmayacak” diye konuştu.

CHP İktisat Masası, Öztrak’ın sunumunun akabinde gazetecilerin sorularına karşılık verdi. Türkiye’nin en büyük sıkıntısının güç ithalatı olduğunu vurgulayan bir gazetecinin, “Enerji için tahlil teklifleriniz nelerdir? Yenilenebilir ve nükleer güce dair ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Öztrak, “CHP, güce büyük değer veriyor. Dünyada süratle bir güç krizine gerçek gidiliyor olması, bizim tartı verdiğimiz mevzulardan bir tanesi. Biz güçte kaynak çeşitlendirmesi yapamadık. Doğalgaza bağlılığımız arttı. Türkiye’nin bu bağlılığı azaltması lazım. Bilhassa yeşil güç sıkıntısına büyük ehemmiyet vermesi lazım. Biz enerjiyi bir insan hakkı olarak görüyoruz. Ödeyemediği için yoksun bırakmak haksızlık” karşılığını verdi.

‘KILIÇDAROĞLU, DÜNYA SİYASİ TARİHİNE GEÇTİ’

CHP’li Öztrak’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) aldıkları tahsil kredisi borçlarına ait açıkladığı adım hatırlatıldı. “Kılıçdaroğlu iktidara gelmeden dediklerini yaptıran bir önder olarak dünya siyasi tarihine geçmiştir” diyen Öztrak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Emekliye ikramiye verdiler lakin yarım yamalak verdiler. Biz bunun doğrusunu söylüyoruz. 3600 ek gösterge dedik. Seçimden evvel vereceğiz dediler ancak veremediler. Geldiğimiz evrede tıpış tıpış verdiler lakin mağduriyet yarattılar. Taşeron çalışanlara takım dedik, olmaz dediler sonunda verdiler. Bunları daima genel liderimiz söyledi. Kendilerinin artık proje üretebilecek kapasiteleri kalmadı. Mental yorgunluklarını yıllardır itiraf ediyorlar. En son genel liderimiz gençlere dönüp KYK faizlerini ödemeyin dedi. İşte o faiz değilmiş de enflasyon farkıymış da bir sürü laf ettiler, genel liderimizin dediği yere geldiler. CHP Genel Lideri bu ülkenin muhtaçlıklarını biliyor.”

‘TÜRKİYE’Yİ IMF KAPISINA GÖTÜRECEK CUMHUR İTTİFAKI’DIR’

Gazetecilerin, “Ekonomiyi dış kaynak olmaksızın, taze nakit döviz olmaksızın bu durumdan çıkarabilir misiniz? IMF’ye başvurmaksızın bu iktisat düzelebilir mi?” sorusuna ise CHP’li Öztrak, şu tabirlerle karşılık verdi:

“Bu iktisadın en değerli sorunu itimat sıkıntısıdır. Burada oyun oynanırken kural değiştiren bir iktidar vardır. Döviz satmanın bir tarzı vardır. Siz bunu kuralına uygun yapmadığınızda bu, oyun içinde kural değiştirmektir. Pansuman önlemler alıyorlar fakat sonuçta ortaya bir tablo çıkıyor. Türkiye’yi yöneten takım nedeniyle çok önemli bir güvensizlikle karşı karşıya kalıyorsunuz. Saydam ve şeffaf bir idare iş başına geldiği anda bu inanç gelir. Hala dünyada para bol. Dünya piyasasından borçlanmak, IMF’den borçlanmaktan daha ucuz. Global piyasalardan finansman muhtaçlığı rahatlıkla sağlanabilir. Türkiye bu krizden çıkar. Üreterek zenginleşecek bir modeli de hayata geçirebilir. Şu anda IMF’den fon gereksinimi gözükmüyor, yeni sağlam idare için. Mevcut idare süratle IMF’ye gidebilir. Türkiye’yi IMF kapısına götürecek Cumhur İttifakı’dır.”

‘KOİ MUKAVELELERİ İPTAL EDİLEBİLİR’

Gazetecilerin, “Kamu Özel İşbirliği projelerinin gözden geçirileceğini belirtiyorsunuz. Bu projelerin yabancı finansörlerinden derdini iletenler soranlar oluyor mu?” sorusuna CHP’li Öztrak, “Oluyor” cevabını verdi. CHP’li Turan Aydoğan ise projelerin iptaline ait hukuksal süreçlere dair konuştu, “CHP’nin kimsenin parasında pulunda gözü yok. Bu kontratlar hak ihlallerine dayanıyor ise onların hukuken korunabilirliği tahkim de dahil dünyanın hiçbir yerinde yoktur ve iptal edilebilir. İptali gerekiyorsa kontratlar iptal edilebilir” dedi.

‘NE YAPTIĞINI BİLMEYEN BİR İKTİDAR VAR’

Toplumun karamsar olduğunu, “Bu problem beş on yılda düzelmez” dediğini belirten bir gazetecinin “Sizce bu problemler ne vakit düzelir?” sorusuna cevap veren CHP Konya Milletvekili Abdülatif Şener, “Büyük bir karamsarlık var zira bunu yaratan şartlar şu anda mevcut” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet tarihinde hiçbir krizin bir yıldan fazla sürdüğünü görmedik. Lakin şu yaşadığımız kriz 4-5 yıldır sürüyor. Bugüne kadar 5 yıldır devam eden bir durum var. Bu yüzden buna kriz değil ‘ekonomik buhran’ diyoruz. Vatandaş bu mühlet nedeniyle ümitsizliğe kapılmıştır. İktidar ekonomiyi kötüleştirdiği için vatandaş herhalde ‘Bu durumdan çıkamayacağız’ diyor. Şu anki durumun mevcut iktidarla ilgisi vardır. Ne yaptığını bilmeyen bir iktidar var. CHP takımlarıyla, iktisat bilimine uyarak en kısa müddette iktisat düzelecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.