Çin'den ABD'nin diplomat kararına tepki

Çin’den ABD’nin diplomat kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, Çin’in salgınla mücadele tedbirlerinin yabancı diplomatik personele yönelik davranışları düzenleyen uluslararası sözleşmelere uygun olduğunu belirtti.

Çin’in Kovid-19 riski bakımından dünyanın en güvenli ülkesi olduğunu savunan Sözcü Cao, “Böylesi güvenli bir yeri terk etmek ABD personelinin enfeksiyon riskini arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.” dedi.

ABD’nin konuyla ilgili tavrından ciddi kaygı ve memnuniyetsizlik duyduklarını vurgulayan Cao, “Umarız, ABD Çin’in Kovid-19 kurallarına uyar ve iş birliği yapar, Çin’in bu konudaki tavrını ve endişelerini ciddiye alır ve diplomatik personelin ayrılmasına yönelik olduğu iddia edilen talimatı aklı selim biçimde ele alır.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Pekin Büyükelçiliği personelinden ülkeyi terk eden olup olmadığı bilinmiyor. ABD Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçiliğin operasyonel statüsünde değişiklik olmadığı bildirildi.

– Sıfır vaka stratejisi ve sıkılaştırılan tedbirler

Çin, Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisi uyguluyor. Bu strateji karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri içeriyor.

Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahale ve yarattığı maliyet açısından zaman zaman tartışmalara yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.