Elif Çakal’ın mevtinde keşif kararı

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmaya, tutuksuz sanıklar 22 yaşındaki Gürkan Kalmaz ve 21 yaşındaki Ufuk Bökü ile 16 yaşındaki T.Y. ve 18 yaşındaki S.T. katıldı. Ayrıyeten şikayetçi sıfatıyla maktul Elif Çakal’ın annesi Hacer Çakal, baba Abdulkadir Aydın ve kızkardeşi Şüheda Tekin ile Aile Bakanlığı avukatı Hatice Boz da duruşmada hazır bulundu.

 YARGILAMA KAPALI YAPILDI

Kabahat tarihinde 18 yaşından küçük olan sanıkların öteki sanıkların belgesiyle birleştirilmesi nedeniyle çocuğun korunması gereksinimi gerekçesiyle yargılamanın kapalı yapılmasına karar verildi. Bu nedenle duruşmaya basın mensupları alınmadı. Duruşmada, şikayetçi Hacer Çakal sanıklara saldırmaya çalışması üzerine salondan çıkarıldı.  Duruşmada sanıklar ve suça sürüklenen çocukların savunması Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla kayda alındı. 

ELİF ÇAKAL’IN BABASI: “İNTİHAR ETTİĞİNE İNANMIYORUM”

Baba Abdülkadir Aydın olayı görmediğini lakin kızının intihar ettiğine inanmadığını belirterek “Hayatı severdi. Hiçbir ruhsal badiresi yoktu. Orta sıra alkol alırdı. Uyarırdım. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Şühede Tekin ise kardeşinin ruhsal problemleri olmadığını, intihara eğilimli olmadığını belirterek “Hiçbir biçimde hengamesini görmedim. Bayan olan sanıklar kardeşimi berbat yola sevketti. Onlar yüzünden alkole alıştı. Hatta uyuşturucu tesiri altında olduğunu da gördüm. Uyuşturucuyu da bu kızlar sağlamıştır. Şikayetçiyim” diye konuştu. Aile Bakanlığı ve Hacer Çakal’ın avukatı da şikayetçi olduklarını belirtti. 

ŞAHİT DİNLENDİ

Duruşmada olay sırasında ses kaydı atan S.T’nin ablası Berna T. de şahit olarak dinlendi. Berna T, “Maktülün namusuna laf attığını ve birazdan döveceğini söylüyordu. Ben de uğraşma dedim. Elif ile Senem arkadaştılar. Daima hengame edip barışıyorlardı” dedi. 

22 HAZİRAN’DA KEŞİF YAPILACAK

Mahkeme heyeti, 22 Haziran’da saat 15.00’da olay yerinde sanıkların ve şahitlerin hazır edilerek keşif yapılmasına karar verdi. Heyet, sanıkların imza biçimindeki isimli denetim önlemlerini kaldırarak yurt dışı çıkış yasağı uygulanmasına hükmetti. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sultangazi’de 26 Haziran 2021’de Elif Çakal’ın cansız vücudunun bulunmasının akabinde başlatılan soruşturmada, 4 arkadaşı intihar ettiğini öne sürerken annesi ise kızının itildiğini sav etmişti. Çakal’ın vefatıyla ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınıp tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen T. Y., S.T. ile iki erkek arkadaşı isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Lakin soruşturma sürerken Elif Çakal’ın vefatından kısa mühlet evvel yanındaki arkadaşlarından biri tarafından çekilen imajları ortaya çıktı.Görüntülerde Çakal’ın yanındaki iki kız arkadaşı tarafından düştüğü uçurum kenarında dövüldüğü görülürken, yanındaki erkeklerin ise imaj çektiği anlaşıldı. Bu manzaralar sonrası kız çocuğunun yanındaki 2’si bayan 4 arkadaşı hakkında tekrar gözaltı kararı çıkarıldı. S.T. ve T. Y.  tekrar gözaltına alınmıştı. S.T tutuklanırken, T.Y.  ise  “ev hapsi” kuralıyla isimli denetim kararları uygulanarak hür bırakılmıştı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Gürkan Kalmaz ve Ufuk Bökü ise daha sonra tutuklanmışlardı. Lakin soruşturma sırasında yapılan tutukluluk incelemesi sonrasında 3 sanığın 25 Ekim 2021’de tahliyelerine karar verilmişti. 

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Gürkan Kalmaz ve Ufuk Bökü’nün “Kasten Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi”, “Sağlık İçin Tehlikeli Husus Temin Etme”, “Birden Fazla Kişi ile Birlikte Cebir Tehdit yahut Hile Kullanarak Çocuğa Karşı Kişiyi Hürriyetinden Mahrum Kılma” kabahatlerinden 24 yıl 6 aydan 40 yıla kadar mahpusları istendi. Yaşı 18’den küçük olan S.T ve T.Y’nin ise çocuk ağır mahkemesinde davaları açıldı. Daha sonra davaların birleştirilerek 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına karar verildi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.