Fransa’da güç problemi: Bu kış nasıl geçecek?

Le Figaro, yükselen güç fiyatları ve yaşanacak kesintiler nedeniyle yapılan tasarruf önlemlerinin Fransızlarda oluşturduğu tasaya ve nasıl karşılık bulduğuna ait Kanaatkarlık: Kablosuz interneti kapatmak, duş sırasında idrarını yapmak, (evde) parka giymek üzere ulusal tasarruf önlemler için Fransızlar ne kadar istekli? başlıklı haber hazırladı.

Gazete, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tasarruf tavsiyesi içeren ekonomik savaş içindeyiz, bolluk devrinin sonu, iktisatlı yaşamaya birbirini teşvik etmek kelamlarını anımsatırken, Fransızların daha nereye kadar çabalayacakları sorusunu sordu.

Fransızların yüzde 11’i tasarrufun ne olduğunu dahi şimdi bilmiyor

Gazete haberinde, Kamuoyu Araştırma Enstitüsünün (IFOP), Fransızların günlük hayatlarından birtakım değişiklikleri benimsemekte istekli olsa da, bunun nasıl yapılacağı konusunda telaşlı olduklarına ait araştırmaya yer verdi.

Araştırmada, iki Fransızdan birinin az yemeye ve konutunu mantolamaya razı olabileceği, lakin halkın yüzde 89’unun yöneticilerden tasarruflar konusunda örnek olmalarını beklediği ortaya çıktı.

Çalışmada halkın yüzde 11’inin tasarrufun ne olduğunu dahi şimdi bilmediği söz edildi.

Elabe kamuoyu araştırma şirketinin temmuzda yaptığı araştırmasında da Fransızların yüzde 63’ünün güç tüketiminde kısıtlama mecburiyetine gittiği saptandı.

Tasarruflar açıklandı

Bunlar ortasında, çamaşır makinesinin eco modunu tercih etmek, klasik ampulleri LED’ler ile değiştirmek, aygıtların orta ara fişten çıkarılması, kalorifer sıcaklık derecesini ve şofben sıcaklığını düşürme üzere önlemler öne çıktı.

Bu bahiste alt ve orta sınıfın üst gelirlilerden daha kararlı olduğu anketlere yansıdı.

Toleranslı tasarruf çelişkisi

Ülke basınına konuşan orta gelir kümesindeki Virginie, halkın tasarrufa zorlandığı bir periyotta, vitrinlerde ampullerin yanmasından, restoran teraslarında ısıtıcıların açık olmasından, süpermarketlerin reyonlarının vasatın üstünde soğutulmasından yakındı.

Virginie, Ben çocuklarıma odalarından çıkınca ışığı kapatmalarını tembihlemekle uğraşırken ve kışın (soğuk) kaloriferlere bakmakla yetinirken, Fransız futbolcular Katar’daki şampiyonada klimalı statlarda, açık havada mı oynayacak?ifadelerini kullandı.

Macron’a yansılar artıyor

Bazı Fransızlar da Macron’un halka kısıtlı yaşamayı tavsiye ettiğini, lakin hükümet üyelerinin bunu uygulayarak örnek olmadıklarına işaret etti.

Öte yandan Rusya’nın Fransa’ya doğal gaz akışını kesmesiyle yetkililer, ülkede kışın elektrik kesintisinin olacağının sinyallerini verirken, halk, Rusya’ya yönelik yaptırımların Ruslardan çok Fransızları yoksun bıraktığından yakınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.