Genital Bölgede Neden Sivilce Çıkar?

Yüz, boyun, göğüs veya sırt gibi bölgelerde sivilce çıkmasına alışkın olsak da genital bölgede sivilceyle karşılaşmak biraz şaşırtıcı olabilir. Bu bölgede sivilce çıkmasının ise tabii ki bir çok sebebi var ve önlemek mümkün. Detaylar için…?

Uyarı: Tıbbi öneri değildir. Lütfen öncelikle doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/wom…

Vücudun çok az bölgesi kadın genital bölgesi kadar hassastır.

Vajinal sivilceler genellikle ciddi bir durum değildir ancak rahatsız edici olabilirler. Vajina içinde veya çevresinde sivilcelere neden olabilecek bazı şeyleri ve bunların nasıl tedavi edileceğine ve önleneceğine dair ipuçların gelin bir bakalım.

Kontakt Dermatit / Temas dermatiti

Vajinal sivilcelere genellikle kontakt dermatit neden olur. Temas dermatiti cilde dokunan bir şeye verilen bir tepkidir. Genital bölgelerde kontakt dermatitine aşağıdakiler neden olabilir:

 • köpük banyoları ve sabunlar, özellikle parfüm içeriyorlarsa

 • genital bölge mendilleri, deodorantlar, losyonlar, pudra veya parfümler

 • tampon veya hijyenik pedler

 • spermisit, prezervatif, kayganlaştırıcılar veya cinsel uyarıcı ilaçlar

 • reçetesiz satılan ilaçlar

 • çamaşır deterjanı ve kurutma kağıdı

Cildiniz ayrıca terleme, vajinal akıntı ve idrar nedeniyle de tepki gösteriyor olabilir.

Folikülit / Kıl kökü iltihabı

Genital bölgede çıkan sivilceler, kıl kökünün bakterilere bağlı olarak enfeksiyon kapması sonucu olabilir. Genital bölgenizi tıraş etmek, folikülitin potansiyel nedenlerinden biridir. Kıllar folikülden çıkmaya başladığında cilde doğru kıvrılarak tahrişe neden olur. Bazı durumlarda, saç deriye geri döner yani batık olur. Tıraş bıçağı hassas cilt üzerinde aşağıdakilere de neden olabilir:

 • jilet yanması

 • şişlikler

 • kabarcıklar

 • sivilce

Hidradenitis süpürativa

Akne inversa olarak da adlandırılan Hidradenitis süpürativa, ter bezlerinin kronik bir hastalığıdır. Vulva bölgesi dahil olmak üzere vücutta sivilce benzeri lezyonlara neden olur. Bu nadir hastalığın nedeni net değil. Tedavi yöntemleri var ama tam olarak tedavisi yok. Molluscum contagiosum da benzer şekilde cinsel organlar da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde sivilcelere neden olabilen viral bir enfeksiyondur. Tedavi her zaman gerekli değildir ancak topikal veya oral ilaçlarla tedavi edilebilir.

Genital bölgedeki sivilceleri patlatmak güvenli midir?

Bu tür sivilceleri patlatmaya çalışmamak en iyisidir. Birincisi, bakterileri yayabilir ve enfeksiyona yol açabilir. İkincisi, bu bölge hassas olduğu için kolayca tahriş olabilir. Sivilce irinle dolarsa ve birkaç gün daha büyümeye devam ederse çıbana dönüşebilir ve büyüdükçe ağrılı hale gelebilir. Bu yüzden asla patlatmaya çalışmamalısınız. Muhtemelen kendiliğinden patlayacaktır. Ancak yine de tıbbi müdahalede bulunabilmesi için doktorunuza görünmeniz daha iyi olacaktır.

Bu tür sivilceler nasıl tedavi edilir?

Hafif tahrişten kaynaklanan sivilceler kendi kendine geçebilir ancak geçmezse doktorunuza görünmelisiniz. Kontakt dermatitiniz varsa sebebini belirlemeniz gerekir. Bunu yapmak için ise genital bölgenize dokunan tüm ürünleri kullanmayı bırakmanız ve hangisinin soruna neden olduğunu bulmak için bunları birer birer kullanmanız gerekir. Kıl dönmesinden kaynaklanan sivilceler genellikle kendiliğinden geçer. Hidradenitis süpürativa için erken teşhis ve tedavi, daha kötüye gitmesini önleyebilir. Molluscum contagiosum için ise tedavi her zaman gerekli değildir. Kendi kendine düzelmezse, doktorunuzun verdiği ilaçlarla tedavisi mümkündür. Daha önce de belirttiğimiz gibi kesinlikle doktora görünmeyi unutmayın.

İleride genital bölgenizde tahrişe neden olmaması için nelere dikkat etmelisiniz gelin bir bakalım.

 • Sürtünmeye neden olabilecek dar giysilerden kaçının. 

 • Sentetik malzemelerden ziyade pamuklu iç çamaşırları tercih edin.

 • Sivilcelere çok fazla dokunmamaya çalışın.

 • Banyo yaparken veya duş alırken çok sıcak sudan kaçının. 

 • Parfümlü duş jeli ve sabunları atlayın. 

 • Regl döneminizde hangi ürünlerin güvenli olduğunu doktorunuza sorun.

Jilet kullanmak da tahrişe neden olduğundan jilet için de başka alternatifleri deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir