İHH’dan Gazze’deki yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine haftanın 6 günü iftar yemeği vermeye başladı.

Gazze’deki İHH Halkla İlişkiler Sorumlusu Mahmud eş-Şurafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünden itibaren ramazan ayı sonuna kadar Gazze Şeridi’ndeki yoksul ve yetimlere sıcak yemek dağıtmaya başladıklarını söyledi.

Haftanın 6 günü verilecek yemeklerden her gün yaklaşık 620 kişinin faydalanacağını kaydeden Şurafa, iftar yemeklerinin İHH’nın Gazze’de 2016 yılında Mavi Marmara şehitleri anısına açtığı Mavi Marmara Şehitleri Aşevinde pişirildiğini aktardı.

Şurafa, imkanlar dahilinde Gazze Şeridi’ndeki yoksul ailelerin ve yetimlerin ihtiyaçlarını karşılamak, yoksulluk ve abluka nedeniyle içinde bulundukları zor yaşam koşullarını hafifletmek için çalıştıklarını belirtti.

Avrupa- Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, Gazze’nin yaklaşık 2,3 milyonluk nüfusunun yaklaşık 1,5 milyonu, İsrail’in 16 yılı aşkın süredir Gazze’ye uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle yoksulluk içinde yaşıyor.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir