INTERPOL’den 15 ülkede operasyon: 14 bin 260 kişi gözaltında

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (INTERPOL), yazılı bir açıklama yaparak bugüne kadar kendi koordinasyonunda gerçekleştirilen en büyük ateşli silah operasyonlarında Orta ve Güney Amerikalı yetkililerin 14 bin 260 kişiyi gözaltına aldığını, 8 bin 263 kaçak ateşli silaha ve 305 bin mühimmata el koyduğunu duyurdu.

INTERPOL’ün açıklamasına göre, “Trigger IX” isimli operasyonda 5,7 milyar dolar değerinde toplam 575 ton uyuşturucu ve uyuşturucu yapımında kullanılan ham maddeye de el konuldu.

AB FİNANSMANLI OPERASYONA 100’DEN FAZLA GÜVENLİK GÖREVLİSİ KATILDI

INTERPOL’ün koordinasyonunda 12 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Avrupa Birliği’nin (AB) sağladığı finansman ile gerçekleştirildiği açıklanan operasyona Meksika, Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Şili, Ekvador, El Salvador, Bolivya, Kosta Rika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peru ve Uruguay’da 100’den fazla güvenlik görevlisi katıldı.

INTERPOL açıklamasına göre, “Trigger IX” operasyonu, Primeiro Comando da Capital, Mara Salvatrucha ve Balkans Cartel dahil 20 suç örgütünün faaliyetlerini sekteye uğrattı. Açıklamada, operasyona, ABD Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu (ATF) ile İç Güvenlik Soruşturma Ofisi’nin (HSI) de destek verdiği bilgisi paylaşıldı.

ÜÇ ÜLKENİN SINIRINDA OPERASYON MERKEZİ KURULDU

Operasyondan öne çıkanları da aktaran INTERPOL, operasyona katılan ülkelerden ateşli silah uzmanlarının Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırında yer alan Foz do Iguaçu’daki operasyon merkezinde bir araya geldiğini, ön cephe faaliyetlerine destek olduklarını ve istihbaratın hızlı bir şekilde paylaşılıp kontrol edilmesine yardım ettiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir