İsrail'de büyük şok: Kendi talimatları kendi askerlerine darbe indirdi

İsrail’de büyük şok: Kendi talimatları kendi askerlerine darbe indirdi

İsrail ordusu 13 Ocak sabahı yaptığı açıklamada, Ürdün Vadisi’ndeki bir kampın yakınında sürdürülen gece nöbeti sırasında “dost ateşi” sonucu 2 İsrailli subayın öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada, askerlerin “yanlış teşhis” nedeniyle birbirlerine ateş açtıkları aktarıldı.

Kimliğini açıklamayan üst düzey bir subay ise İsrail’in “Walla” haber sitesine yaptığı açıklamada, öldürülen 2 subayın “İsrail ordusundaki seçkin komando birliklerinden birinin komutasından” olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Olay, Ürdün Vadisi’ndeki Nebi Musa Üssü’nde yapılan tatbikatın ardından yaşanıyor. Söz konusu 2 subay, askeri üssün çevresinde devriye gezmeye çıkıyor, bu sırada bir kişiden şüpheleniyorlar ve onu gözaltına almaya çalışıyorlar. Gözaltı çalışması havaya ateş açılmasıyla sona eriyor. Ancak (şüphelenilerek gözaltına alınmaya çalışılan) bu asker kendisine ateş ettiklerini düşündüğü 2 subayı sırayla vurarak öldürüyor.”

– İSRAİL ASKERLERİNE VERİLEN TALİMAT: “TAŞ ATAN FİLİSTİNLİLERE ATEŞ AÇ”

İsrail kamu yayın kuruluşu KAN’ın 12 Aralık 2021 tarihli haberine göre ordu, askerlere “taş ve molotofkokteyli atan Filistinlilere ateş açmaları” talimatı verdi. Filistinlilerin olay yerinden çekildiği sırada da uygulanabileceği yönündeki bu talimat, herhangi bir tehlike oluşturmasalar da İsrail askerlerinin ateş açabilecekleri şeklinde yorumlanıyor.

İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem, İsrail güçlerinin Batı Şeria’da herhangi bir tehlike oluşturmayan durumlarda da ateş açmayı “rutin bir uygulama” olarak kullandığını belirtiyor.

– “KAFASINDA SADECE İKİ DÜŞÜNCE VAR; YA ÖLECEK YA ÖLDÜRECEK”

Kudüs Üniversitesi İletişim Bölümü hocalarından Mahmud Fetafita, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 Ocak’ta yaşanan olaya ilişkin “Garip bir durum değil.” yorumunu yaptı.

Olayın psikolojik boyutları olduğunu kaydeden Fetafita, “Bu devlet, adaletsizlik ve işgal temelleri üzerine kuruldu. Katil olan askerin kafasında sadece iki düşünce var; ya ölecek ya öldürecek. Bu yüzden de eli tetikte.” dedi.

– “ATEŞ AÇAN ASKER ONLARI ARAP SANIYORDU”

Filistinlilere ateş açma konusunun İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimciler için “normal bir durum” haline gelmesinde okul müfredatının ve atış poligonlarının rolüne dikkati çeken Fatafita, şunları kaydetti:

“Ateş açmak, psikolojide kazanılmış içgüdü olarak isimlendirilen doğal bir mesele haline geldi. Bu nedenle 2 subayın başına gelenler normal çünkü ateş açan asker onları Arap sanıyordu.”

– “FİLİSTİNLİLERE KARŞI AŞIRI SALDIRGAN BİR MUAMELE VAR”

Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi yetkililerinden Abdullah Ebu Rahme, “Ateş açmaya ilişkin son talimatlar, geri çekilseler bile barışçıl gösterilere katılan Filistinlilerin hedef alınabileceği yönünde.” dedi.

Filistinlilere karşı aşırı saldırgan bir muamele olduğunu, İsrail askerlerinin Filistinlilere sanki “alt sınıflarmış” gibi muamele ettiğini vurgulayan Ebu Rahme, şöyle konuştu:

“Batı Şeria’nın kuzeyindeki Beyta beldesinde 8 ay içinde direniş eylemlerinde 9 Filistinlinin şehit olması işgalcilerin uyguladığı şiddetin ve ateş açma talimatının açık bir göstergesidir.”

– “KENDİ TALİMATLARI KENDİ ASKERLERİNE DARBE İNDİRDİ”

İsrailli subayların başına gelenlerin “Filistinlilerin yaşadıklarının bir yansıması” olduğunu söyleyen Ebu Rahme, “Bir Filistinlinin varlığından şüphelenildiğinde derhal ateş etmeleri yönündeki talimat, birbirlerine ateş açmalarına yol açtı. Kendi talimatları kendi askerlerine darbe indirdi.” dedi.

– “NÜKLEER BİR DEVLET SAVUNMASIZ BİR HALKTAN KORKAMAZ”

İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem’de araştırmacı Musa Ebu Haşhaş da şunları söyledi:

“İsrail askerlerinin, yaşadıkları korku nedeniyle her zaman ellerinin tetikte olduğu iddia ediliyor ancak bu doğru değil. Çünkü nükleer bir devlet savunmasız bir halktan korkamaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.