İstilacı vampir kelebekler İstanbul’da

Türkiye’ye Gürcistan’dan giriş yapan ve bilhassa son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde sıkça bulunan vampir kelebekler, İstanbul’da da çoğaldı.

Görünüşüyle kelebeği andıran lakin istilacı bir böcek çeşidi olan kelebekler, Beykoz’un Çukurca Mahallesi’ni de sardı.

Gündüz saatlerinde her ağacın üstünde rastlanan kelebekler, akşamları da mahalleliyi balkonlarında rahat bırakmıyor.

İBB ilaçlama yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da, “Hayvanların mevsimsel artışı ve gelen şikayetler üzerine İstanbul’un yeşil alanlarında vampir kelebeklerin fazla olduğu, Beykoz, Sarıyer ve Beşiktaş üzere ilçelerde ilaçlama çalışmalarımız devam etmektedir.” açıklaması yapıldı.

DHA’ya konuşan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen ise, vampir kelebeklerin beşere ziyanı olmadığını söyledi.

İstilacı tıp olarak geçiyor

Vampir kelebekler hakkında açıklamalarda bulunan Biyoloji Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen, kelebeklerin Türkiye’ye has bir canlı olmadığına dikkat çekerek, “Karadeniz Bölgesi’nden İstanbul’a yanlışsız yavaş yavaş yayıldığını biliyoruz. 10 yıl evvel kadar birinci görülmeye başlandı vampir kelebekler. Türkiye’ye has bir canlı değil. Yurt dışından gelen ve bölgeyi yıllar içerisinde işgal eden istilacı dediğimiz çeşitlerden. İstanbul’un çok her tarafına yayılmıyor lakin Karadeniz iklimini andıran bölgelerde bilhassa Şile, Beykoz, Sarıyer taraflarında daha fazla görüldüğünü biliyoruz. Yurt dışından bu tıp böceklerin transferi genelde yabancı ülkelerden aldığımız eserlerin üzerinde yumurtaların taşınmasıyla gelebiliyor. Bu vampir kelebeğin de muhtemelen Gürcistan’dan yavaş yavaş Karadeniz’e gerçek taşınan mallar ile geldiği iddia ediliyor.” dedi.

Bitkilere ziyan veriyorlar

Dikmen, “Bu vampir kelebeklerinin en kıymetli özelliği yaz devrinde bilhassa haziran, temmuzdan sonra olgunlaşıyorlar ve bu kelebek üzere, kelebeği andıran bedenleriyle etrafta çok dolaşma ya da gezmeye başlıyorlar lakin aslında beşere ziyanı yok. İnsanların kendileri açısından korkmasına gerek yok lakin bitki zararlısı bunlar. O yüzden bahçelerindeki bitkilerin ya da ektikleri eserlerin bu böcekler tarafından zayıflatılması ya da hasara uğratılması kelam konusu olabilir. Ne kaşındırıyor, ne alerji yapıyor, ne çocuklara diğer bir hastalık bulaştırıyor. O yüzden insanların bu bahiste içleri rahat olabilir. Ama bunları önleyebilecek tedbirleri de uygun formda ilaçlama yaparak ya da uygun formda tedbirler alarak kendi bahçelerinde ve meskenlerde yapabilirler.” sözlerini kullandı.

Bakanlığın önerdiği ilaçlar var

Vampir kelebeklerin yayılmasını engellemek için tedbirler alınması gerektiğini lisana getiren Dikmen, “Önemli nokta İstanbul’da onların daha fazla yayılmasını engelleyebilecek tedbirlerin alınması. Bölgelerde alınacak küçük tedbirlerle çözülebilir lakin bilhassa Karadeniz’de çay, fındık üzere çeşitli tarım eserlerine de bunun ziyan verdiği istikametinde bilgiler var. Bilhassa bu üslup tarım eserlerine büyük çapta bir zararın kelam konusu olması durumunda ilaçlama yapılabiliyor. Bununla ilgili bakanlığın önerdiği ilaçlama teknikleri ve ilaç tipleri var lakin kültürel tedbirler diyebileceğimiz insanların alabileceği tedbirler de var. Yani bunların yumurtalarını koydukları ince kollar, bunların budanması, kış devrine girdiğimizde yere dökülen döküntü otların ya da bir evvelki yıldan kalan çalı çırpının tahminen toplanması, onların yakılması ya da yok edilmesi üzere alınacak ufak tefek tedbirler bunları büsbütün sıfırlamayacaktır lakin önümüzdeki yıl daha fazla sayıda ortamda oluşmalarını engelleyecektir” diye konuştu.

“Tavanlar vampir kelebek doluyor”

22 yıldır Beykoz’da yaşayan Selma Kütükçü, “Balkonda oturamıyoruz konuta de doluşuyorlar. Bitkilerimize de çok ziyan veriyor. Bütün bitkileri kurutabiliyor. Şikayetçiyiz fakat bir tedbir de alınmıyor bunun hakkında. Kendi gayretimizle alıp ilaçlama yapıyoruz lakin muhakkak bir yere kadar. Biz de kendi bütçemizle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ancak nasıl kurtulacağız bilmiyoruz. Bitkilerin ortalarında olduğu için gözükmüyor lakin akşam saatinde oturduğumuz vakit bütün tavanlar olduğu üzere kelebeklerden dolu.” dedi.

“Balkona çıkan mağdur oluyor”

Beykoz’da yaşayan Sabri Topal da, “Beykoz’da yaşayıp akşamları balkona çıkmak isteyen herkes mağdurdur. Hava kararmaya başladıktan sonra bir anda hücuma geçiyorlar. Bir anda tavan, ışıkların etrafı her taraf kelebek. Bir şey yemek içmek pek mümkün olmuyor. Gündüz tek tük görülüyor. 4-5 sene evvel bir adede şahit oldum o vakitten sonra bunlar çoğalmaya başladı. Bilhassa yazın bu periyotlarında bizim daima akşam misafirlerimiz” ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Esra Bostancı da, “Rahatsızız. Yapraklara dokunduğumuzda gözümüzü kapatıyoruz. Çarpıp geçiyorlar. Olağanda kelebekler yumuşak olur ancak bunlar taş üzere. Isırdıkları vakit da bunu rahatça hissedebiliyorsunuz. Kelebek ısırmaz aslında lakin bunlar ısırıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.