İsveç medyası yazdı! Erdoğan’dan İsveç Başbakanı Magdalena’ya: O Bakanı kovun

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde NATO’ya dahil olmak istediklerini açıklayan İsveç ve Finlandiya ile Türkiye ortasında yaşanan üyelik tansiyonu devam ederken İsveç medyasında dikkat cazibeli bir argüman yer aldı.

Gazeteye konuşan kaynaklar, Erdoğan’ın İsveç’in Savunma Bakanı Peter Hultqvist’in vazifeden alınmasını talep ettiğini söyledi.

PKK ETKİNLİĞİNDE KONUŞMA YAPMIŞTI

Expressen’e konuşan kaynak İsveç ve Türkiye’den heyetlerin görüştüğünü söylerken “Türkiye Hultqvist’in savunma bakanlığından alınmasını istiyor” dedi. Hultqvist, terör örgütü PKK ile yakınlaşarak 28 Eylül 2012’de gündem olmuştu. O periyotta Hultqvist’in altında çalışan Konutun Çetin’in terör örgütü PKK’lılarla halay çektiği imgeler ortaya çıkmıştı. İki ülke ortasında tansiyon yaratan imgeler sonrasında Çetin vazifeden alınırken o devir vekil olan ve savunma komitesi lideri olarak misyon alan Hultqvist de “Eğer o provokatif olarak görülen bir şey yaptıysa bu hiç beğenilen olmaz” demiş ama sonraki gün PKK’nin aktifliğine katılarak konuşma yapmıştı.

Erdoğan’ın vazifeden alınmasını istediği İsveç Savunma Peter Hultqvist’in evvelden yanında çalışan bir vazifelinin PKK’lı teröristlerle çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Konutun Çetin isimli çalışan (kırmızıyla işaretli) misyondan alınmıştı.

BAKAN ÇARK ETTİ: TERÖRİZME KARŞIYIM

Hususla ilgili Expressen, Savunma Bakanı Hultqvist’e kimi sorular sordu. Hultqvist, “O vakit olduğu üzere artık de Kürt probleminin demokratik yollarla, müzakere ve mutabakatlarla çözüleceğine inanıyorum. Ben barış haricinde bir şeyi desteklemedim ve terörizme karşıyım. Bunun haricinde diğer bir yorumum yok” dedi.

ERDOĞAN ‘HEYETLER GELMESİN’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son haftalarda yaptığı açıklamalarda Ankara’nın bu iki ülkenin terör örgütleri PKK ve FETÖ’ye karşı işbirliği yapmadığını söylemiş ve İsveç ve Finlandiya’nın terörizm konusunda halinin net olmadığını belirtmişti. Erdoğan iki ülkenin terörizme kapılarını açtığını da açıklarken Türkiye’ye gelmeyi planlayan iki ülke heyetlerine de “Boşuna yorulmasınlar” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.