JPMorgan emtiada yeni bir ralli bekliyor

Kurum fiyatlarda yükselişlerin kuzey yarımkürede yaz mevsiminin yaşandığı devirde yüzde 10’u bulabileceğini, yıl sonuna yanlışsız da yüzde 5 civarında olabileceğini öngördü.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, yıl ortası görünüm raporunu yayımlayan JPMorgan emtia piyasasında oynaklığın sürmesini beklediğini belirtti. Petrol fiyatlarının kısa vadede 150 dolar düzeyine çıkabileceğini varsayım eden JPMorgan, mısırda rekor 13 dolar düzeyine ulaşılabileceğini öngörüyor.

Aralarında Natasha Kaneva’nın da olduğu analistlerin raporunda, “Stokların bir çıpa sağlayacak düzeyde olmaması, piyasayı, Libya’da protestoların artması, ABD’de mahsul şartlarının berbatlaşması ve Atlantik’te Meksika Körfezi’ndeki rafinerileri kapatabilecek etkin kasırga mevsimi üzere plansız arz kesintilerine karşı savunmasız bırakıyor” denildi.

İKİ KATTAN FAZLA ARTTI

Mevcut şartlar nedeniyle tüm emtiada alım tavsiyesi verilen raporda, Bloomberg Emtia Endeksi’nin oynaklığının pandemi öncesinden bu yana iki kattan fazla arttığına işaret edildi. Raporda, “Daha evvelki periyotlarda besin fiyatlarında yaşanan enflasyonist baskıların bilakis, bu durumdaki stok sıkışıklığını çözmek için tek başına yüksek fiyatlar kâfi olmayacaktır ve bu durum bizim görüşümüze nazaran kalıcı olacaktır” değerlendirmesi yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.