Konya’daki antik hafriyatta “Türk” ibaresi yer alan yazıt bulundu

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kültür Varlıklarını Muhafaza ve Tamiratı Kısmı ve Hafriyat Lideri Doç Dr. İlker Işık, AA muhabirine, 2017’den itibaren yürütülen yüzey araştırmalarında, İslam öncesi erken periyot Türk tarihine ilişkin yazıtların yanı sıra birçok kaya resmi tespit edildiğini söyledi.

Kırmızı toprak boyası ile işlenmiş

Bölgedeki araştırmalar kapsamında “Türk” ibaresinin yer aldığı bir de yazıt bulduklarını söz eden Işık, Yakın etraftan getirilen ve milattan sonra 10 yahut 11’inci yüzyıla ilişkin bir templon payesi üzerinde, kırmızı aşı boyası ile kazınarak işlenen ‘TORKOP’, ‘TURKOPOL’ (TÜRKOĞLU) yazıtını keşfettik. dedi.

Işık, yöre halkından edindikleri bilgiye nazaran, bu yazıtın kırmızı renkli bir boya ile kazınarak yazılan ve bir mimari modül olarak bir kaleden getirildiğini belirtti.

“Çok değerli bir yazılı belge”

Yapılan araştırmalarda, Anadolu’da Türkadının geçtiği öteki bir yazıya bugüne kadar rastlanmadığını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

Bu eser, Anadolu tarihi ve ecdadımıza ilişkin çok kıymetli bir yazılı evrak niteliğine sahiptir. Kaleden getirilmiş olması nedeniyle yazıt üzerinde ‘Türkoğlu’ isminin yer alması, burada Bizans periyodu askeri bünyesinde bulunan Türk askerlerinin Savatra’da konuşlandığını düşündürmektedir. İslam öncesi kümeler halinde gelen Türk uzunlukları, Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yerleşmiş ve aşikâr bir kısmı Hristiyanlığı seçerek Bizans ordusu içerisinde lejyon olarak vazife yapmış. Bu yazıt, tahminimizce bir Bizans mimari ögesi üzerine işlenerek onların varlığını ortaya koymaktadır.

AA’nın haberine nazaran Işık, hafriyat çalışmaları kapsamında, Türklere ilişkin çalışmalarını derinleştirdiklerini, bölge etrafında daha erken bölümlere ilişkin yazıtlar da saptadıklarını ve bu çalışmaların daha sağlıklı yürütülebilmesi için çevirilerinin akademik bir tabanda ele alınmasını beklediklerini lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.