Kurban Bayramı öncesi kurban pazarlarında kontrol sıklaştı

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte kurban pazarlarında kontroller sıklaştı.

İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca’nın iştirakiyle Bahçelievler’de bulunan kurban pazarında hijyen kurallarına ahenk ve satış için gerekli evraklara ait kontrol yapıldı.

Karaca, veteriner doktorlar eşliğinde kurbanlıkları tek tek denetim etti. Yapılan incelemelerde kurbanlıkların kulak küpesi, aşıları, pasaport dokümanları, yaş tayini ve genel sıhhat durumuna dikkat edildi.

Ayrıca hasta olan kurbanlıklar pazar alanında kurulan karantina çadırına alındı.

Pazara kurbanlık almaya gelen Mahmut Karakaş, hayvan sahibi Cihat Yıldız ile tokalaştı. Karakaş, yaptığı pazarlık ile kurbanlığı 42 bin TL’ye aldı. Yaşanan renkli anlar ise kameraya yansıdı.

“Herhangi bir olumsuzluk olduğu takdirdi biz bu hayvanın bedelini ödüyoruz”

Canlı hayvan pazarını gezerek hayvan satıcılarıyla bir ortaya gelen Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Kurban Bayramı’nda valilikçe Kurban Hizmetleri Komitesince müsaade verilen yerler var. Vatandaşlarımızın buralardan kurbanlarını almaları ve müsaadeli yerlerde işin ehli insanlara kurbanlarını kestirmeleri lazım. Rastgele bir olumsuzluk olduğu takdirde biz bu hayvanın bedelini ödüyoruz. Burada kıymetli olan müsaadeli yerde alınıp satılması kaide. Dikkat ediyorsunuz etrafı çevrili giriş tek yerden ayrıyeten karantina çadırı var. Burada ki bir canlı rastgele bir sorun yaşayabilir hastalanabilir bir eza olduğunda müdahale edilebilecek toplumsal donatı olanı olan yerler buralar. Tıpkı biçimde uygun kurallarda kesim yapılıp yapılmadığı da çok kıymetli.

“İstanbul’da 400’e yakın yere satış, binin üzerinde yere de kesim müsaadesi verdik”

Yaşı uygun olmayan hayvanlara çarpı işareti koyuyoruz. Etrafta afişlerde bunlar belirtiliyor. Kör, topal hastalıklı hayvanları da karantina çadırlarına alıyoruz. İstanbul’da 400’e yakın yere satış müsaadesi verdik. Binin üzerinde yerde kesim müsaadesi verdik. Bu noktalarda süreç yapmaları çok kıymetli. Bu sene yaz ayındayız etlerin koruması kıymetli. Süratli bir halde kurbanımızı kesip ziyaretlere gidelim anlayışımız var. Etlerimizi dinlendirip dağınık bir formda koyacağız. Toplu olarak dolaba yerleştirirken merkezi yerlerde 3-4 kiloluk toplu olarak yerleştirilen etler soğuma geç olduğundan ötürü organizma üremesi devam ediyor. Et bizim için ne kadar değerliyse mikroorganizmalar içinde o kadar kıymetli” dedi.

İHA’nın aktardığına nazaran kurbanlık hayvanlarını satmak için pazara getiren Cihat Yıldız, “81 hayvan getirdik kurbanlık. 50 tane kurban sattık, 32 tane kaldı. Kurbanlık satışları şu an uygun gidiyor. Fiyatlar 45 bin TL’den başlayıp 50 bin TL’ye gidiyor. Talepler güzel gidiyor” formunda konuştu.

Pazar yerinden kurbanlık satın alan Mahmut Karakaş, “Altı hissedar 42 bin TL’ye aldık. Nasipse keseceğiz. Fiyatlar yem ve saman fiyatlarından ötürü aslında olağan. Bunlar da haliyle maliyete yükleniyor” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.