Küresel Times: Finlandiya ve İsveç’i engellemek Türkiye’nin eşsiz rolünü gösteriyor

NATO’ya katılma konusunda resmi müracaatta bulunan İsveç ve Finlandiya’nın teşebbüsü, terör ögelerine konut sahipliği yaptıkları gerekçesiyle Türkiye pürüzüne takıldı.

Ankara’nın net hali, memleketler arası alanda ses getirmeye devam ediyor.

“Türkiye büyük güç”

Çin basınından Küresel Times, “Finlandiya ve İsveç’in teşebbüsünü engellemek, Türkiye’nin büyük güç olarak eşsiz rolünü gösteriyor” başlıklı haberinde mevzuyu mercek altına aldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, pazartesi günü Rus ve Ukraynalı önderlerle planlanan telefon görüşmelerinden evvel, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak gayesine yönelik itirazını yine vurguladığı hatırlatıldı.

“Batı’nın taleplerini karşılamasının istenmesi haksızlık”

Kelam konusu iki ülkenin, 18 Mayıs’ta NATO’ya katılmak için resmen başvurduğu, lakin Türkiye dahil öteki tüm askeri ittifaka üye ülkeler tarafından onaylanmaları gerektiğine dikkat çekildi.

İsmi açıklanmayan Pekin merkezli bir memleketler arası alakalar uzmanı, “Batı, Türkiye’nin taleplerini karşılayamazken, Türkiye’den Batı’nın taleplerini karşılamasının istenmesi haksızlık”dedi.

“Küresel güvenlikteki eşsizliğini gösteriyor”

Haberde, birebir uzmanın, “Türkiye, itilip kakılacak bir ülke değil. Rusya ve Ukrayna ile müzakerelere konut sahipliği yapmak, Türkiye’nin Avrupa ve hatta global güvenlikteki eşsizliğini gösteriyor” halindeki tabirleri paylaşıldı.

Türkiye’nin kaldıraçsız olmadığı belirtilerek, “kritik coğrafik tesiri göz önüne alındığında, ABD ve Batı’yı İsrail-Filistin sorunu ve İran ile nükleer mutabakat hususlarından uzak tutabileceği” kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.