Maymun çiçeğinde korkutan gelişme: Aşı talepleri karşılanamayacak seviyede…

Son periyotta tüm dünyada telaş yaratan ve Dünya Sıhhat Örgütü’nün ‘küresel acil durum’ ilan ettiği maymun çiçeği virüsü ile ilgili korkutan bir haber geldi.

Dünya Sıhhat Örgütü, Türkiye de dahil olmak üzere onlarca ülkede görülen maymun çiçeği salgınına yönelik “küresel acil durum” ilan etmesinin akabinde bu sefer de virüse karşı geliştirilen aşıyla ilgili korkutan bir gelişme yaşandı.

Maymun çiçeği virüsü için onaylanmış aşıya sahip tek şirket olan Danimarka merkezli Bavarian Nordic A/S, olaylar dünya genelinde artmaya devam ederken, artık talebi karşılayabileceklerinden emin olmadıklarını açıkladı.

Danimarkalı şirket, artan talebi karşılamak için ABD’li bir kontratlı üreticiye teknoloji transferi de dahil olmak üzere, üretimin bir kısmında dış kaynak kullanma mümkünlüğünün araştırıldığını da belirtti.

‘AŞI TALEBİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR’

Bloomberg’de yer alan habere nazaran, firmanın lider yardımcısı Rolf Sass Sorensen bugün yaptığı açıklamada, “Talep artmaya devam ediyor ve Danimarka’daki mevcut üretim tesisimizin yenilenmesine karşın karşı karşıya olduğumuz talebi karşılamaya devam edip edemeyeceğimizden emin değiliz.” dedi.

Danimarkalı şirket, şu ana kadar alınan siparişleri teslim edeceklerini açıklarken, sonrakiler için süreci şimdi net olarak bilmediklerini duyurdu.

Sadece birkaç ay içinde 70’ten fazla ülkede binlerce bireye yayılan virüsten korunmak için tek usul aşı olarak biliniyor. İngiltere, bu haftanın başlarında, üretici tarafından daha fazla doz üretilmesini beklediği için süreksiz bir aşı kahrıyla karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.