Nebati’nin tweet mesaisi sürüyor

Haziranda enflasyon yüzde 80’e yaklaşırken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter paylaşımında hükümetin enflasyonla uğraşta attığı adımları sıraladı.

Yüzde 5’lik resmi amaca karşın resmi tüketici enflasyonu yüzde 78,62’e yükselirken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ‘enflasyonla mücadele’ bahisli paylaşımlarına devam ediyor.

Nebati, Twitter’da “Temel öncelik olan enflasyonla uğraş kapsamında, uygulanan siyasetler, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşlarımızın fiyat artışlarından en az seviyede etkilenmesi hedefiyle çalışmalarımız devam etmektedir” bildirisiyle birlikte “Enflasyonla gayrete yönelik atılan adımlar!” başlıklı bir metin paylaştı.

Paylaşılan metinde şu 11 husus yer aldı:

– Besin eserlerinde KDV oranı yüzde 1’e indirilmiştir.

– Yeme içme hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8 olarak belirlenmiştir.

– Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, bebek bezi, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete üzere eserlerin teslimlerinde KDV oranı, yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiştir.

– Meskenlerde ve ziraî sulamadaki elektrik teslimlerinde KDV oranı, yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiştir.

– Arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiştir.

– İndirimli KDV oranı uygulanan tarım makinelerinin kapsamı genişletilmiştir.

– 2022 yılının birinci 5 ayında KOBİ’ler tarafından kullanılan doğalgaz yüzde 76, endüstride kullanılan doğal gaz yüzde 14, elektrik üretimi emelli kullanılan doğal gaz yüzde 25 ve meskenlerde kullanılan doğal gaz yüzde 81 oranında sübvanse edilmiştir.

– Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira kontratlarındaki artışlar yasal taban çerçevesinde yüzde 25’le sonlandırılmıştır.

– Kimi stratejik tarım ve besin eserlerine yönelik dış ticaret önlemleri devreye alınmıştır.

– Enflasyonla çabayı desteklemek üzere 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçilmiştir.

– Enflasyonla Uğraş Timleri tarafından tüm bölümlere yönelik kontrollere devam edilmektedir.

KÜRESEL EMTİA FİYATLARINI SORUMLU TUTTU

Nebati, dün haziran ayı enflasyonunun TÜİK tarafından açıklanmasının akabinde tekrar Twitter’dan paylaştığı iletide “Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara karşın başta güç ve tarım eserleri olmak üzere global emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde tesirli olmuştur” tabirlerine yer vermiş ve yüksek enflasyonda ana kaynağın yurt dışı olduğunu öne sürmüştü.

Nebati, ABD ve AB’de enflasyon yüzde 8 düzeylerindeyken Türkiye’de neden bu oranın 10 katı olduğuna dair bir yorumda bulunmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.