Rusya, Batı dünyasına seslendi: Neoliberal sömürgeciliğe geri dönüş yok

Rusya Federasyon Kurulu Anayasal Mevzuat ve Devlet İnşa Komitesi Lideri Andrey Klishas, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Rus Senatör Andrey Klishas, Batı egemenliği çağını, “uluslararası hukukun ve başka ülkelerin egemenliğinin reddedildiği bir dönem” olarak eleştirdi.

Klishas, ??İngiltere‘nin eski başbakanı Tony Blair‘in geçtiğimiz günlerdeki Batı egemenliğinin sonunun geldiğini söyleyen bir açıklaması üzerine yorum yaptı.

‘BATI’NIN NEO-KOLONYAL PERİYODU SONA ERDİ’

Klishas, “Blair’in Batı hakimiyeti çağı, milletlerarası hukukun inkarı çağı, NATO ülkelerinin jeopolitik çıkarlarını sürdürürken global ölçekte güç kullandığı, öbür devletlere egemenliğin inkar edildiği çağdır” dedi.

Klishas ayrıyeten, “Liberal demokrasi” gevezeliği kisvesi altında Batı’nın onlarca yıllık neo-kolonyal egemenliği artık sona erdi, bu mevzuda Blair haklı” diyerek, “Neoliberal sömürgeciliğe geri dönüş yok” sözünü kullandı.

TONY BLAİR NE DEMİŞTİ?

İngiliz eski Başbakanı Tony Blair, Cumartesi günü Ditchley Yıllık Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Batı’nın siyasi ve ekonomik egemenliğinin sonunun geldiğini ve dünyanın artık “iki kutuplu ya da çok kutuplu” olacağını öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.