Rusya-Ukrayna savaşında en kritik devirlerden biri yaşanıyor

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarında süratli biçimde başladığı “özel operasyonun” son günlerinde Kiev idaresinin karşı akınlarla topraklarını kurtarmaya başladığı gözlemleniyor.

Moskova’nın, AB’ye ve NATO’ya yaklaştığını ileri sürerek güvenlik gerekçesiyle 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı “özel operasyonun” birinci günlerinde Rus ordusu çok süratli halde hareket etti.

Savaşın daha birinci haftasında Rus güçleri Donbas hudutlarını genişletirken 1 Mart’ta başşehir Kiev kapılarına dayandı.

Ruslar, başşehrin yakınlarındaki İrpin, Buça’nın yanı sıra güneydeki Herson kentini ele geçirdi.

Kuzey’de Çernobil alındı, Çernigiv uzun müddet Rus taarruzları altında kaldı.

Doğuda Harkiv, Sumi ve Mariupol kentlerinin etrafında de Rus güçlerinin varlığı arttı. Bu kentler ağır akınların maksadı oldu.

15 Haziran’a gelindiğinde ise Kiev’in etrafındaki bölgeler ile kuzeydeki Sumi ve etrafı tekrar Kiev idaresinin denetimine geçti.

Rus güçleri daha çok Harkiv ve Herson bölgesinde konuşlanmıştı. Bu periyotta, Ukrayna’nın Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kenti Rusların denetimine girdi. Böylelikle Kiev idaresinin Azak Denizi’yle ilişkisi kesilmiş oldu.

Ukrayna Avrupa ve ABD’nin silah dayanağıyla birlikte 29 Ağustos’ta Herson’u kurtarmak için karşı akın başlattığını duyurdu. Kısa mühlet içinde Rusların elindeki birtakım köylere Ukrayna bayrağı çekildi.

Eylül ayıyla birlikte Ukrayna ordusu, ülkenin ikinci büyük kenti Harkiv’de de atak tertibine geçtiğini duyurdu. İzyum, Balakliya ve Kupyansk üzere büyük kentlerin yanı sıra 300’den fazla yerleşim ünitesinin denetimi Kiev idaresine geçti.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, ordusunun karşı hücuma geçtiği devirde yaklaşık 6 bin kilometrekare toprağın Ruslardan alındığını açıkladı.

Rusya-Ukrayna savaşında 7. ayın sonuna yaklaşılırken Ruslar, Donbas bölgesini, Azak Denizi kıyılarını ve Herson’u denetimlerinde tutuyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.