Rusya’dan Moldova’ya ikaz: Batı’nın oyunlarına gelmeyin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başşehir Moskova’da düzenlenen bir forumda, Moldova sonları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi sıkıntısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Transdinyester bölgesinin Moldova’nın bir modülü olduğunu kaydeden Lavrov, kelam konusu bölgede yaklaşık 200 bin Rus vatandaşı dahil çoğunlukla Rus ve Rusça konuşanların yaşadığını söyledi.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Bu bölgede Rus barış güçlerinin bulunduğuna dikkati çeken Lavrov, şu tabirleri kullandı:

“Şimdi hem Transdinyester idaresi ve hem biz tekrar direkt diyaloğun başlatılmasından yanayız. Transdinyester idaresi buna hazır. Kişinev idaresini de buna çağırıyoruz. Fakat Sandu (Moldova Cumhurbaşkanı) ve grubunun açıklamalarına bakılırsa, onlar ABD ve Avrupa Birliği’nin talimatlarıyla bu diyaloğu istemiyor. Anlaşılan, onlar bu sorunun diplomatik olmayan yolla çözüleceğini umuyor.”

Moldova’daki durumu dikkatlice takip ettiklerini aktaran Lavrov, “Moldova’da Rus ve Rusça konuşan nüfusun çıkarlarının hiçbir halde ziyan görmemesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Moldova’da Transdinyester bölgesinden diğer Gagauz Özerk Yeri’nin de bulunduğuna dikkati çeken Lavrov, “Bu bölge de özel statüye sahip olmak istiyor. Gerçeği, kelam konusu bölge özel statünün kimi ögelerine sahip. Moldova idaresinin, Batı’nın dayattığı jeopolitik oyunlardan vazgeçip yan yana yaşayan insanların çıkarlarını düşünerek, hakikat olanı yapacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

MOLDOVA’NIN TRANSDİNYESTER MESELESİ

Moldova’nın 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin akabinde Dinyester Irmağı’nın doğu kıyısında bulunan Transdinyester de Rusya’nın dayanağıyla tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester ortasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992’de ateşkesle son bulmuştu.

Moldova ile Transdinyester ortasında 1993’te Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde tahlil görüşmeleri başlamıştı. AGİT bünyesinde 5+2 formatında yapılan müzakerelerde Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.