Sarp yamaca oyulan kaya mezarları tatilcilerin rotasında

Muğla’nın Seydikemer ilçesindeki sarp yamaca oyulan, konut biçimindeki yapısıyla Likya sivil mimarisine ışık tutan yüzlerce kaya mezarı, tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Minare Mahallesi’nde bulunan Pınara Antik Kenti, bugüne ulaşan hamam, tiyatro, agora, tapınak ve yüzlerce kaya mezarı kalıntısıyla UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alıyor.

Tarihi Likya Yolu yürüyüş rotasındaki antik kent, kayaya oyulu dikdörtgen biçiminde yüzlerce kaya mezarıyla göze çarpıyor.

FOTO: AA

“GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR ANTİK KENT”

Ailesiyle yürüyüş yapan 17 yaşındaki lise öğrencisi Batur Alp Özoğul, “Burada uygarlıkların nasıl yaşadığını hissetmek, kavramak çok hoş bir his. İnsan burada, tarihte seyahate çıkmış üzere hissediyor. Gezerken her dokunduğum taşta farklı bir hava var. Yollarda farklı eserler görüyoruz. Geçmişte yaşayanların hislerini hissetmek hoş. Burada dolaşmak bizi memnun ediyor. Bu kenti ziyaret ettiğim için çok memnunum. Bu yerler korunup geleceğe miras bırakılmalı” dedi.

FOTO: AA

“HENÜZ GÜN YÜZÜNE ÇIKMAMIŞ ÇOK ESER VAR”

Fotoğraf sanatkarı Semih Soycan da Pınara Antik Kenti’nin çok geniş bir alana yayıldığını lisana getirdi. Soycan, “Bölgeyi daha evvel ziyaret etmemiştim. Tarihten kalan en hoş yerlerden birisi. Kenti oldukça dolaştım. Yüksek doruklarda de kalıntılar var. Gezilip görülmesi gereken bir nokta olduğunu düşünüyorum. Antik tiyatro çok hoş görünüyor. Şimdi gün yüzüne çıkmamış birçok eser de var” sözlerini kullandı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.