Sinan Oğan, New York Times’a konuştu: Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?

T24 Dış Haberler

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda aldığı yüzde 5,16 oy ile Türkiye’de gündemin merkezine oturan ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, destek vereceği ittifakın adayından cumhurbaşkanlığı yardımcılığı isteyeceğinin sinyalini verdi. 

ABD’nin önde gelen yayınlarından New York Times’a konuşan Oğan, destek vereceği adaydan üst düzey bir makam talep edeceğini belirtirken, “Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?” diye sordu.

Oğan, bir kez daha Suriyeli ve Afgan sığınmacıların planlı bir şekilde ülkelerine gönderilmesini talep ettiğini vurguladı. 

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “çalışma ahlakını” takdir ettiğini söyleyen Oğan, kendisini karar almadan önce başkalarına yeterince danışmadığını söyleyerek eleştirdi. Oğan, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun rakibi kadar güçlü bir “çalışma ahlakına” sahip olmadığını söylese de, başkalarının fikirlerine önem verdiğini ifade etti.

Oğan, söyleşide hangi tarafa destek vermeye yakın olduğuyla ilgili ise yorum yapmadı. 

New York Times, Oğan’ın seçmeninin yüzde 70’inin desteğini açıkladığı adaya destek vereceğini söylese de, uzmanların bu değerlendirmeden “emin olmadığını” ifade etti.

Son günlerde “çok yoğun” olduğunu belirten Oğan, “Son üç-dört günü çok üst düzey isimlerle mevzuları konuşarak geçirdim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir