Steve Jobs’tan bu yana iPhone’nun baş dizayncısı olan Jony Ive Apple’dan ayrıldı

iPod’dan iPhone’a birçok eserinin dizaynında imzası bulunan Apple’ın eski tasarım şefi Jony Ive ile Apple yollarını ayırma kararı aldı.

Jony Ive, LoveFrom isminde bir firma kurarak 2019 yılında şirketten ayrılsa da Apple’a LoveFrom şirketi üzerinden 100 milyon dolarlık sözleşme karşılığında tasarım konusunda dayanak olmaya devam ediyordu.

The New York Times’ın haberine nazaran Apple, eski baş tasarımcısı Jony Ive ile ortasındaki danışmanlık mutabakatını sonlandırma kararı aldı. Taraflar yaptıkları görüşmede mukaveleyi uzatmama konusunda anlaştı. Böylece Jony Ive’nin Apple ile hiçbir bağı kalmadı.

Ayrılığın nedeni tam olarak bilinmese de birtakım Apple yöneticilerinin ünlü tasarımcıya ödenen paradan rahatsızlık duyduğu biliniyordu. Ayrıyeten Apple ile LoveFrom ortasında imzalanan muahede yeterince LoveFrom Apple’nin rakip firmalarıyla çalışamıyordu. Mutabakatın iptal olmasında bu iki konunun tesirli olduğu  kestirim ediliyor.

LoveFrom şu anda Ferrari ve Airbnb üzere şirketlerle çalışmaya devam ediyor. Şirket ayrıyeten dizaynlarıyla alanında başkan bir şirket olma yolunda ilerliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.