STK’lardan “Gezi’ye Özgürlük” aksiyonu

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bağlı odaların Seyahat Parkı aksiyonlarıyla ilgili davada verilen ceza kararı üzerine Türkiye genelinde başladığı nöbet bugün 100’üncü gününe girdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bodrum Temsilciliği yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.” denildi.

100 gündür cezaevinde bulunan Seyahat davası tutukluları için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bodrum Temsilciliği bir açıklama yaptı. “Hepimiz Gezideydik, Seyahat Davasında Verilen Hukuksuz Kararları ve Tutuklamaları Kabul Etmiyoruz” pankartının önünde yapılan basın açıklamasına ilçedeki siyasi parti ve STK temsilcileri de katıldı.

“ARKADAŞLARIMIZIN MASUMİYETİNE İNANIYOR BU HUKUKSUZLUĞU KINIYORUZ”

TMMOB İlçe uyum Heyeti Temsilcisi Mustafa Erdoğan, yaptığı açıklamada Osman Kavala’nın 1737 gündür, öteki arkadaşlarının ise 100 gündür haksız ve hatasız yere cezaevinde tutulduğunu belirterek şu sözleri kullandı;

*Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz. Meslek alanlarımızın tarihi birikimle oluşmuş temel prensipleri çerçevesinde halka ilişkin olanı korumak, kamu faydasını savunmak biz mühendis, mimar ve kent plancılarının temel vazifesidir.

*Bu misyon doğrultusunda, İstanbul kentinin en değerli kamusal alanlarından biri olan Seyahat Parkı’nı korumak, Seyahat Parkı park olarak kalsın diye gayret etmek mesleksel etik prensiplerimizin bir gereğiydi.

*2013 Haziran’ında, korunması gereken sadece kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın baskı siyasetleri, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması yurttaşların nefes almasını daha da zorlaşıyor, ülkenin geleceği karanlığa gömülüyordu.

*Aydınlık bir geleceği savunma, fikir ve söz özgürlüğüne sahip çıkma ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı müdafaa niyetlerinin kesiştiği sembolik bir yere dönüştü Seyahat.

“ARKADAŞLARIMIZI DERHAL HÜR BIRAKIN”

Tutuklu arkadaşlarının hür bırakılması davetinde bulunan Erdoğan, “TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleksel ve teknik bilgimizi halkın faydasına kullanmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Seyahat’e sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. 100. günde bir kere daha sesleniyoruz; arkadaşlarımızı derhal hür bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin! Biz kazanacağız, Seyahat kazanacak!” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.