Talih kuşuna İrlandalı ortak

Milli Piyango’da Demirören Grubu’nun ortağı artık İtalyan değil, İrlandalı. Satış resmen açıklandı. Sisal’ın paylarını yılda 7 milyar dolar hasılatı bulunan İrlandalı Flutter PLC şirketi satın aldı.

Milli Piyango’nun baht oyunlarını devralan şirkette Demirören Kümesi’nin ortağı artık İtalyan Sisal SPA değil, bir İrlandalı. Sisal’ın paylarını yılda 7 milyar dolar hasılatı bulunan İrlandalı Flutter PLC şirketi satın aldı. Demirören’in Ulusal Piyango’daki yeni ortağı İrlandalı şirket satın almalarla büyümesiyle dikkat çekiyor.

2019’DAN BERİ ORTAKTI

Sisal, 2019’dan bu yana talih oyunlarında yüzde 49 hisse ile Demirören Kümesi ile ortaktı. TBMM KİT Komitesinde 28 Haziran günü Ulusal Piyango’nun hesapları ele alınırken CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın bu bahisteki sorusu, Ulusal Piyango yetkilileri tarafından evvelki gün yazılı olarak yanıtlandırıldı ve satış resmen açıklandı.  Sisal SPA şirketinin paylarının tamamının İrlanda’nın en büyük kümelerinden biri olan Dublin merkezli Flutter PLC şirketi tarafından satın alındığı belirtildi.

KOŞULLAR AÇIKLANMADI

Flutter şirketinin pay senetleri Londra Borsası’nda süreç görüyor. İrlandalı şirket bu satın alma ile birlikte, ABD, İngiltere ve Avustralya’dan sonra Türkiye pazarına da girmiş oldu. MP yetkilileri, CHP’li Yavuzyılmaz’ın, “Satış süreci hangi bedelle ve hangi şartlarla yapılmıştır” biçimindeki sorusunu ise cevaplamadı.

Deniz Yavuzyılmaz

Çıkana kadar çekiliş sürdü, hasılatın yüzde 59’u dağıtıldı

– Ulusal Piyango tarafından oynatılan oyunlarda elde edilen hasılatın yüzde 59’unun dağıtıldığı açıklandı. Yılbaşı özel çekilişlerinde eleştirilen ve ‘’İkramiyenin satılmayan bilete çıkması” biçimindeki ‘’Tesadüfün” de, 2020 yılından itibaren yaşanmadığı ve yılbaşı çekilişlerinde büyük ikramiye çıkana kadar, çekilişe devam edildiği bildirildi. Demirören ve Sisal’e Temmuz 2030’a kadar piyango oynatma yetkisi veren kontrat 2019 yılı Ağustos ayında imzalandı ve Ulusal Piyango, 1 Ağustos 2020 tarihinde devletten özele geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.