TR uzantılı domainlerde evrak zaruriliği kalktı

Domain, Türkçe ismiyle ‘Alan adı’, bir web sitesinin fiziksel adresinin karşılığı manasına geliyor. Dünya genelindeki alan ismi kayıtları ise ICANN tarafından gözetleniyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1990 yılında ICANN’dan aldığı uluslararası yetki ile ülkemizin internet kontağını sağladı ve daha sonra kurduğu Nic.TR sistemi ile, ‘.tr‘ uzantılı alan isimlerini tahsis etmeye başladı.

Ancak ODTÜ, 21 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı mukavele ile ‘.tr‘ uzantılı alan isimleri için sahip olduğu yetkiyi Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’na (BTK) devretmişti.

BTK resmen devraldı, evran zaruriliği kalktı

Tr uzantılı alan isimlerinin kayıt ve idare yetkisi, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’na (BTK) resmen devredildi. BTK’ye bağlı TRABİS (.tr Ağ Bilgi Sistemi) platformu faaliyete geçti. Platforma trabis.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

TRABİS’in faaliyete geçmesiyle birlikte, daha evvel evrak ibraz edilerek alınan “com.tr”, “org.tr”, “net.tr” uzantılı alan isimleri artık “ilk gelen birinci alır” prensibine nazaran evraksız olarak alınabiliyor.

“av.tr”,”bel.tr”, “dr.tr”, “edu.tr”, “gov.tr”, “k12.tr”, “kep.tr”, “pol.tr” ve “tsk.tr” uzantılı alan isimleri için evrak zaruriliği ise devam edecek.

Tr alan ismiyle ilgili uyuşmazlıklar için BTK bünyesinde Uyuşmazlık Tahlil Merkezi kuruldu.

Tr alan isimlerinde isim, marka, ticaret unvanı, işletme ismi üzere isimlerin müsaadesiz kullanılması, isimlerde benzerlik olması, yetkisiz isim kullanımı yahut makûs niyetle alan ismi alınması üzere durumlarda Uyuşmazlık Tahlil Merkezi tarafından müdahale edilebilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.