Yatırımcılar uydurma uzmanlara ve borsalara karşı dikkatli olmalı

Blokzinciri teknolojisi üzerine inşa edilen kripto paralar, merkeziyetsiz ve yeni bir yatırım aracı olarak kısa müddette dünyanın her yerinde geniş bir yatırımcı topluluğu tarafından benimsendi. Blokzincirinin imkanlarıyla süratli bir inovasyon süreci de yaşayan kripto dalı, merkeziyetsiz borsaların öne çıkmasıyla tesir alanını her geçen yıl genişletti.

Blokzinciri üzerinde gerçekleştirilen kripto para süreçlerinin düzenlemelere olağan olmaması ve takip edilememesi, dolandırıcıların da dikkatinden kaçmadı. Kripto bölümüne ait data platformu Chainanalysis’in bu yılın başında paylaştığı datalarda kripto para dolandırıcılarının 14 milyar dolarlık vurgun yaptığı görüldü. Kriptoyla ilgili kabahatlerden kaynaklanan kayıpların 2020’ye kıyasla %79 arttığı bilinirken, kripto para hırsızlığı da %516 artış yaşadı.

Bahisle ilgili gelişmeleri pahalandıran AztecGoldHero Kurucusu ve Kripto Para Uzmanı Ferruh Danacı, “Kripto para kavramı süratli bir biçimde sektörleşti ve bu durum fırsatçıların, berbat niyetli şahısların işine yaradı. Kripto paraların birçok amatör yatırımcının dikkatini çekmesi, dolandırıcıların işini kolaylaştırdı” dedi.

2021’DEKİ KAYIPLAR 2018’DEN 60 KAT DAHA FAZLA

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun yaz başında yayımladığı bilgilerde 2021’de kripto para kaynaklı dolandırıcılıkların sebep olduğu kayıpların 2018’deki sayının 60 katı olduğuna dikkat çekildi.

Dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyetlerinden sırf ABD’de 46 bin kişinin etkilendiğine dikkat çeken Ferruh Danacı, “Şüpheli süreçleri tespit edecek, araştıracak ve dolandırıcılığı gerçekleşmeden durdurmaya çalışacak merkezi otoritelerin olmaması kripto para üzere güçlü bir yatırım aracını berbata kullanıma açık hale getiriyor. Çünkü çok sayıda kripto para borsası kuruluyor. Ülkemizde de Thodex, Vebitcoin, Bitexnova, Sistemkoin üzere uydurma borsaların sebep olduğu olaylar yaşandı ve yüzlerce yatırımcı mağdur oldu. Yatırımcıların bu noktada süreç yapmak için seçtikleri borsa hakkında dikkatli olması gerekiyor. Hesap açmadan evvel detaylı araştırma yapmak, farklı kullanıcıların tecrübelerini öğrenmek, seçilen borsanın Türkiye’de yerleşik olup olmadığını denetim etmek, türel bir durumda karşı tarafta yasal bir muhatap bulabilmek açısından kıymet arz ediyor. Gerçek yatırımlara başlamadan evvel küçük meblağlarla test niteliğinde süreçler yapmak, bu süreçte dayanak gruplarının performansını pahalandırmak, kripto para borsasıyla inanç bağı kurmak açısından tercih edilebilir” tabirlerini kullandı.

“SÖZDE UZMANLARA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI”

Sadece kripto para borsalarının değil, kripto para konusunda gerçek yahut yanlış olduğunu bilmeden içerik üreten çok sayıda kelamda kripto para uzmanının da ortaya çıktığını söz eden AztecGoldHero Kurucusu ve Kripto Para Uzmanı Ferruh Danacı, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı:

“Kendini kripto para analisti olarak tanıtan birçok kişi, kısa vakitte kâr etmeye odaklanıyor ve kişisel yatırımcıları da bu halde yönlendiriyor. Anonim hesaplarla temelsiz argümanlar üreten bu üzere kelamda uzmanlara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Tıpkı borsa seçiminde olduğu üzere, takip edilecek kripto para analistlerinin seçiminde de araştırma yapmak kıymetli hale geliyor. Yatırımcılar, gerçek hesaplarıyla kripto para piyasalarındaki gelişmeleri pahalandıran, bunların yatırım danışmanlığı kapsamında olmadığını açıkça belirten ve bir topluluk oluşturmayı başarmış uzmanları takip etmeli. AztecGoldHero olarak piyasadaki 10 yıla yakın tecrübemizle, piyasanın trendlerine uygun yorumlarımızı YouTube ve Twitter üzere kanallardan binlerce kişisel yatırımcıya ulaştırıyoruz. Yatırımcıları kararlarını ebediyen rasyonel bir süreç sonunda almalarını sıkça hatırlatıyoruz. Kripto para dünyasında dolandırıcılık olaylarının gerçek bilgi paylaşımı ve şuurlu yatırımcılarla mümkün olduğuna inançla, ekosistemin ileri gitmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

KAYNAK: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.