Yer bilimciden ‘İstanbul depremi’ uyarısı: Artık uzatmaları oynuyoruz

Olası İstanbul depreminin tesirlerini anlatan “Derin Uğultu” belgeselinin galasına katılan Bilim Akademisi üyesi Naci Görür değerli ihtarlarda bulunarak, İstanbul sarsıntısı için artık uzatmalara geçildiğini söyledi.

‘Derin Uğultu’ sarsıntı belgeselinin galası Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de katılarak İstanbul için ikazlarda bulundu.

İstanbul’un en az 7.2 büyüklüğünde sarsıntı tehdidi altında olduğunu söyleyen Görür, ”30 sene içerisinde sarsıntı olma mümkünlüğü yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize nazaran artık uzatmaları oynuyoruz” dedi.

Naci Görür, sarsıntı anında daha fazla risk altında olabilecek bölgeleri de bir sefer daha hatırlattı. Görür, ”Haliç’ten başlayıp Silivri’ye kadar kıyıdan itibaren 10 kilometre şerit içerisindeki yerleşim alanları daha fazla tehdit altında olacak” diye konuştu.

Marmara Denizi’nde kıyıdan 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın megakente tesirinin büyük olması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay da bir ihtarda bulunan Naci Görür, Avrupa yakasında Silivri’ye kadar olan tüm bölgeyi ‘Cehennemin için’ olarak tanımlamıştı.

Görür, bu bölgenin çürük materyalden oluşan jeolojik yapısı dikkat çekmiş, ”Karada etkin faylar yok lakin, denizdeki hareket buradaki fayları da etkileyebilir. 7.2 büyüklüğündeki bir sarsıntı, Küçükçekmece’den Büyükçekmece’ye kadar olan bölgede heyelanları harekete geçirebilir” diye konuşmuştu.

5.8’LİK İSTANBUL DEPREMİ

İstanbul, 26 Eylül 2019’da lokal saatle 13.59’da 5.8 büyüklüğünde bir sarsıntıyla sallanmıştı. Zelzelede bir kişi kalp krizi sebebiyle ölmüş, 43 kişi de yaralanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.