Okyanuslar ne kadar kalabalık? Yeni haritalar şimdiye kadar radarın altından geçenleri gösteriyor

Bu çaba, şüpheli balıkçılık operasyonlarından açık denizdeki enerji gelişimindeki patlamaya kadar daha önce gözden kaçan çok sayıda endüstriyel faaliyeti açığa çıkardı.

Haritalar bugün Nature dergisinde yayınlandı. Google destekli kar amacı gütmeyen Global Fishing Watch tarafından yürütülen araştırma, dünyadaki endüstriyel balıkçı teknelerinin dörtte üçünün kamuya açık bir şekilde takip edilmediğini ortaya çıkardı. Ulaşım ve enerji gemilerinin %30’a kadarı da halkın takibinden kaçıyor.

Geçen yıl kabul edilen Kunming-Montreal Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi kapsamında, dünyadaki neredeyse her ulus, 2030 yılına kadar Dünya topraklarının ve sularının %30’unun korunması yönünde ortak bir hedef üzerinde anlaşmaya vardı. Soru ise şu: hangi %30 korunacak? Böyle bir haritaya sahip olunmadığı sürece balıkçılık faaliyetinin, petrol platformlarının nerede olduğu hakkında tartışmak mümkün değildi.

Okyanuslar ne kadar kalabalık? Yeni haritalar şimdiye kadar radarın altından geçenleri gösteriyor

Şimdiye kadar Global Fishing Watch ve diğer kuruluşlar, denizde neler olduğunu görmek için öncelikle denizcilik Otomatik Tanımlama Sistemine (AIS) güveniyordu. Sistem, radyo sinyalleri gönderen bir kutu taşıyan gemileri takip ediyor ve veriler geçmişte gemilerdeki aşırı avlanma ve zorla çalıştırmayı belgelemek için kullanılmıştı. Ancak sistemin önemli sınırlamaları vardı. AIS gereksinimleri ülkeye ve gemi türüne göre değişiyordu. Ve birisinin tespit edilmekten kaçınmak istediğinde kutuyu kapatması veya sinyal gücünün zayıf olduğu yerlerde gezinmesi oldukça kolaydı.

Boşlukları doldurmak için Kroodsma ve meslektaşları, Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel-1 uydu takımyıldızından alınan 2.000 terabaytlık görüntüyü analiz etti. Sentinel-1, kamerayla fotoğraf çekmeye benzeyen geleneksel optik görüntüler almak yerine, gelişmiş radar cihazlarını kullanarak Dünya yüzeyini gözlemliyor. Radar bulutlara nüfuz edebiliyor ve karanlıkta “görebiliyor” ve AIS’in kaçırdığı açık deniz aktivitelerini tespit edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx