Pazar sıfırlaması nedir? İyi bir hafta başlangıcı yapmak için her pazar evinizi sıfırlamanın en iyi 7 yolu

Pazar sıfırlaması, yoğun bir haftanın ardından hem bedeni hem de yaşam alanını tazelemenin sosyal medyada kullanılan adıdır. Pazar günleri, çoğu kişi için ev temizliği ve dinlenme ile geçirilen haftanın en son günüdür.

Pazar günleri aynı zamanda yeni bir haftanın başlangıç arifesini simgelediği için genellikle yeni haftaya daha düzenli bir başlangıç isteyen kişilerin kendilerini ve yaşadıkları ortamı hazırlamalarının en ideal günü olarak görülür.

Yoğun bir haftanın ardından verilen hafta sonu tatili bedeni tazelerken, yeni haftaya daha enerjik başlamak için “Pazar sıfırlaması”  olarak adlandırılan rutini hayatınıza geçirebilirsiniz. Evinizi ve kendinizi yeni haftaya hazırlamak için rutin haline getirmeniz gereken pazar sıfırlaması

PAZAR SIFIRLAMASI: KENDİNİZİ VE EVİNİZİ YENİ HAFTAYA HAZIRLAYIN

  • Hazırlık ve Planları YapınDüzenli bir şekilde yaşamanın en kolay yolu tüm işleri planlı ve programlı olarak yürütmektir. Pazar sıfırlamasına başlamadan önce sizi motive edecek ortamı hazırlayın. Bu belki bir müzik belki bir mum belki de temiz bir hava olabilir.

Enerjinizi destekleyecek ortamı yarattıktan sonra bir defter alın ve önümüzdeki bir haftanızı planlamaya başlayın. Bu hafta içerisinde ne yemekler yapacaksınız, eğer varsa ağırlayacağınız misafirler kimler, hafa boyunca yapmanız gereken önemli işler gibi tüm detayları planlayın.

Pazar sıfırlamasında yaptığınız bu planlama hafta içinde “ne yemek yapsam, yapmam gereken önemli bir şey mi vardı” gibi düşündürücü ve oyalayıcı sorular ile vakit kaybetmemenizi ve zaman yönetiminizi iyi yapmanıza yardımcı olur.

  • Evinizi DüzenleyinPazar sıfırlamasının ikinci aşaması ise evinizi düzenlemekten geçer. Tüm evi hızlıca gezin ve ortalıkta yer alan dağınıklığı toparlayın. Çöpleri çıkarın, eşyaları katlayın ve buzdolabında tarihi geçmiş yiyecekleri ayıklayın. Yeni haftanın yemek menüsünde gerekli olan malzemeler için yer açın.

  • Evi SüpürünEtraftaki dağınıklığı giderdikten ve ayağınıza takılacak şeyleri ortadan kaldırdıktan sonra pazar sıfırlamasının bir sonraki aşaması ise evi süpürmektir. Evi dip köşe güzelce süpürün ve imkânınız varsa halı, kilim gibi zemin eşyalarını dışarıya silkeleyin. Yüzeyleri süpürdükten sonra tüm evi en sevdiğiniz kokuya ait yüzey temizleyicisi ile güzelce paspaslayın.

  • Bulaşıkları Yıkayın ve Mutfağı DüzenleyinPazar sıfırlamasının bir sonraki adımı ise mutfak tezgâhını gözden geçirmek ve bulaşıkları yıkamaktır. Bir haftanın sonunda mutfakta kalan bulaşıkları makineye dizin ve elde yıkanması gerekenleri temizleyin. Bu iş size her ne kadar sıkıcı gibi gelse de pazartesi günü temiz bir mutfak görmek sizi mutlu edecek ve huzurlu olmanızda büyük etki gösterecektir.

  • Yüzeyleri SilinMutfağı da ayarladıktan sonra pazar sıfırlamasının bir sonraki adımı yüzeyleri temizlemektir. Paspasladığınız ev kuruduktan sonra tüm evdeki yüzeyleri uygun temizlik ürünleri ile temizleyin. Mutfak tezgâhınızı ve lavabonuzu da bu aşamada atlamamaya özen gösterin.

Eğer evinizde evcil hayvanınız bulunuyorsa onun sağlığını etkileyebilecek kimyasal ürünler kullanmamaya özen gösterin.

  • Çarşaflarınızı DeğiştirinTemiz bir yatağa yatmanın verdiği rahatlatıcı hissi herkes çok iyi bilir. İyi ve kaliteli bir uyku kişinin günlük ruh halini büyük ölçüde etkilediği bilinen bir gerçektir. Pazar sıfırlamasının bir sonraki adımı ise yatağınızı temizlemektir. Bunun için eski çarşaflarınızı çıkarın ve kirli sepetine atın.

Yatağınızı eğer varsa vakumlu süpürgeniz ile güzelce bir süpürün ve yeni nevresimlerinizi takın.

  • Kirli Çamaşırları Yıkayın, Kurutun ve KatlayınPazar sıfırlamasının son ve en önemli adımı kirli sepetini boşaltmaktır. Yeni haftaya temiz ve düzenli bir dolap ile girmek büyük önem içerir. Bunun için öncelikle kirli sepetindeki kıyafetleri renklerine göre ayırın ve uygun programla yıkayın. Yıkanan kıyafetleri varsa kurutma makinenize atın ya da hava sirkülasyonu olan bir alanda kurutmak için asın.

Bu şekilde tüm çamaşırlar yıkanana kadar bu döngüyü tekrarlayın ve kuruyan kıyafetleri katlayıp yerine yerleştirin. Ütülenecek olanları kenara ayırın ve tüm işleriniz bittikten sonra ütüleyip dolaba kaldırın.

Pazar sıfırlamasının asıl amacı hayatınızı planlayıp bir düzene sokmaktan başka bir şey değildir. bu rutin sonunda sıcak ve temiz bir duş alıp ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri hazırlayarak günü bitirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx