Square Enix, yeni içerik türleri yaratmak için yapay zekayı agresif şekilde kullanacak

Yapay zeka (AI), akademik tartışmaların konusu olmaktan çıkarak, son zamanlarda özellikle görüntü, metin ve video alanlarında büyük bir ilgi odağı haline geldi. Square Enix’in başkanı Takashi Kiryu’nun Yeni Yıl mektubunda belirttiğine göre, şirket 2024’te AI ve diğer ileri teknolojileri “yeni içerik türleri yaratmak” için “agresif bir şekilde uygulamayı” planlıyor.

Kiryu, “Yapay zekanın ve potansiyel etkilerinin bir süre boyunca büyük ölçüde akademik tartışmaların konusu olduğunu” belirtti. Ancak ChatGPT’nin tanıtılmasıyla, herkesin kolayca yazı yazmasını veya çeviri yapmasını sağlayan, metin tabanlı diyalogları gerçekleştiren generatif AI’lar hızla yayıldı. Kiryu, generatif AI’nın sadece yaratılan şeyleri yeniden şekillendirmekle kalmayıp, aynı zamanda yaratma süreçlerini, programlamayı da dahil olmak üzere, temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Square Enix, yeni içerik türleri yaratmak için yapay zekayı agresif şekilde kullanacak

Şirket, geliştirme sürecinde verimliliği artırmak ve pazarlamada yardımcı olmak için bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak. Kiryu, “Uzun vadede, bu teknolojileri tüketiciler için yeni içerik türleri yaratmak amacıyla kullanmayı umuyoruz, çünkü teknolojik yenilikleri iş fırsatları olarak görüyoruz,” diye ekledi. Square Enix ayrıca, gerçek dünya ile sanal dünyaları birleştiren “yeni içerik türleri” oluşturmak için daha sürükleyici AR ve VR deneyimleri inşa etmeyi planlıyor.

Kiryu, ChatGPT’yi adlandırdı, ancak yaratıcısı OpenAI, yakın zamanda The New York Times tarafından telif hakkı ihlali nedeniyle dava edildi. Oyun endüstrisinde doğrudan, Valve gibi şirketler, benzer endişeler nedeniyle platformlarında AI kullanarak oyunları kısıtlama ihtimalinden bahsetti.

Square Enix, AI’nın karakterler, sesler, ortamlar veya başka herhangi bir şeyin içerik üretiminde kullanılacağını açıkça belirtmedi. Bunun yerine, bu daha çok spesifik bir hedeften ziyade geniş bir amaç gibi görünüyor. Şirket, geçmişte blockchain, NFT’ler ve Web 3.0 hakkında benzer açıklamalarda bulunmuştu, ancak bu yılki toplantıda bu konulara sadece kısaca değinildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx